Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube
Логотип Telegram, посилання поки неактивне

Людям із порушенням зору

Що таке “відторгнення органу” і як йому запобігти

Червень, 25, 2023

Відторгнення – це процес, коли імунна система реципієнта розпізнає донорський орган як чужорідний і намагається його позбутися. Такі ж процеси мають місце, коли імунна система, наприклад, реагує на наявність бактерій або вірусів.

Певний ступінь відторгнення відбувається після кожної трансплантації. Наскільки це клінічно виражено – залежить від імунної системи та стану здоров’я кожної людини. Ризик відторгнення нового органу з часом зменшується, але він ніколи не зникає. Щоб тримати під контролем цей процес і зменшити імунну відповідь організму на “чужий” орган, призначають препарати імуносупресивної дії.

Трансплантолог підбирає ліки таким чином, щоб вони впливали на різні етапи імунної відповіді, зменшували небажані ефекти та забезпечували ефективне пригнічення імунної системи. При цьому враховуються такі фактори, як конкретний пересаджений орган, стан пацієнта та поточні клінічні протоколи і стандарти, що використовуються в галузі.

Людям з пересадженими органами слід обов’язково дотримуватись інструкцій лікаря-трансплантолога та приймати імуносупресивні препарати виключно за розробленою ним схемою. Прийом цих ліків триватиме протягом усього періоду, доки функціонує пересаджений орган.

Деяким реципієнтам після трансплантації імуносупресанти можуть змінювати. Причин кілька.

Відсутність ефективності. Ефективність певних препаратів може значно відрізнятися у пацієнтів залежно від статі, історії хвороби, поточного режиму лікування та типу трансплантації.

Негативні фізичні та психологічні ефекти. Існують як загальні незначні побічні ефекти, які відчувають багато пацієнтів, так і серйозні побічні ефекти, які залежать від індивідуальної непереносимості пацієнтом.

Короткострокові та довгострокові ризики для здоров’я. Медики перевіряють схему лікування кожного пацієнта, щоб визначити, як перехід на терапію імуносупресантами може спричинити додаткові ризики для здоров’я.

З нинішнього року препарати імуносупресивної дії для пацієнтів в посттрансплантаційному періоді включено до Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації. Їх можна отримати за електронним рецептом в аптеках, які долучилися до програми “Доступні ліки”.

До Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, включено 21 торгове найменування імуносупресивних препаратів. 15 з них – повністю безоплатні, 6 – з доплатою.

Детальна інструкція як отримати імуносупресанти через реімбурсацію за посиланням:
https://utcc.gov.ua/preparaty-imunosupresiyi-v-programi-dostupni-liky.