Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube
Логотип Telegram, посилання поки неактивне

Людям із порушенням зору

Спліт і симультанна трансплантації – чому вони важливі

Жовтень, 5, 2023

Спліт-трансплантація і симультанна трансплантація. Один орган на двох або два органи для одного пацієнта. Що це за операції і чому вони важливі.

Спліт-трансплантація – метод, який дає змогу розділити донорський орган і пересадити його двом реципієнтам. Першу спліт-трансплантацію в Україні нещодавно виконали хірурги Національного Інституту хірургії та трансплантології імені О.О.Шалімова разом з колегами Першого медичного об’єднання Львова. Печінку посмертного донора вдалося розділити на дві частини, одну з них пересадили маленькому Луці, якому всього рік і три місяці, іншу – 20-річному Микиті.

В усіх країнах потреба у трансплантації перевищує наявність донорських органів, тому спліт-трансплантація є одним з варіантів вирішення дефіциту таких органів. Розділити на два можна лише печінку. Це пов’язано з тим, що вона має здатність до регенерації і за досить короткий термін в організмі донора відновлюється до необхідних йому розмірів.

Є різні способи поділу донорської печінки. Один з варіантів передбачає поділ для пересадки дитині і дорослому, який і використали у Львові. Також цей орган можна поділити на дві частини так, щоб пересадити двом дорослим людям з невеликою масою тіла.

Вперше таку операцію у 1988 році виконали німецькі хірурги у Ганновері – тоді завдяки спліт вони врятували дворічну дитину і 63-річну жінку. В Україні спліт-пересадку виконали вперше.

Буває й так, що одному реципієнту для життя потрібно два нові органи. Йдеться про симультанні, тобто одночасні трансплантації двох органів. Приміром, коли пацієнт був тривалий час на гемодіалізі і це позначилося на роботі його серця. Так було у 2021 році з 52-річним пацієнтом Інституту серця. Щоб дати шанс на нове життя, медики одночасно пересадили чоловіку і нирку, і серце. Після цього киянин Всеволод відсвяткував уже два дні народження.

Ще через рік, у 2022-му, команда Першого медичного об’єднання Львова разом з хірургами клінічної лікарні “Феофанія” провели ще одну симультанну трансплантацію. 33-річній Олені, яка хворіла на цукровий діабет і була прив’язана до гемодіалізу, одночасно пересадили нирку і підшлункову залозу. Через півтора року після операції Олена почувається добре, вона уже незалежна від гемодіалізу і інсуліну.

Потреба в пересадці пацієнту більше одного органу виникає досить рідко. Це доволі складні операції, які можуть виконувати лише високопрофесійні трансплант-команди. В Україні проведено дві симультанні трансплантації.

На фото: батьки з маленьким Лукою, якому нещодавно пересадили частину донорської печінки.