Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube
Логотип Telegram, посилання поки неактивне

Людям із порушенням зору

Донорське серце доправили гелікоптером. Вперше з початку війни

Червень, 9, 2023

Доставити серце небом. Вперше за час війни для перевезення донорського органу для трансплантації було використано аеромедичну евакуацію.

Максиму – 15 років. Він живе з мамою в селищі Врадіївка на Миколаївщині. До хвороби грав у футбол і захоплювався боксом. У лютому хлопець занедужав на ковід і після цього почалися проблеми з серцем. Уже в Києві столичні медики діагностували йому дилатаційну кардіоміопатію. Місяць хлопець провів у реанімації.

Донором для нього стала 40-річна жінка, якій у Вінницькій обласній клінічній психоневрологічній лікарні ім. акад. О.І.Ющенка діагностували смерть мозку через розрив аневризми. Після згоди родичів її органи пересадили чотирьом людям.

Єдина державна інформаційна система трансплантації (ЄДІСТ) визначила, що серце донорки може врятувати Максима. Але донорське серце поза тілом “живе” лише кілька годин, протягом яких його треба транспортувати, підготувати до трансплантації і пересадити.

На період війни медики мають можливість проводити “виїзні” трансплантації. У окремих випадках, коли неможливо доправити орган вчасно, разом з обладнанням і реципієнтом медики виїздять у лікарні, де перебуває донор і пересадку проводять там. Але стан хлопчика не давав можливості його транспортувати. І тоді було прийнято рішення залучити аеромедичну евакуацію. Заради порятунку хлопчика МВС підняли у небо гелікоптер і за годину донорський орган доправили з Вінниці до Києва у столичний Інститут серця МОЗ України.

Після пересадки Максим ще перебуває в реанімації. Донорське серце працює у його юних грудях і стан хлопчика стабільний.

Коли Максиму пересаджували серце, в операційних ще двох столичних лікарень проводили трансплантації. У НДСЛ Охматдит пересадили нирку 16-річному хлопчику з Полтавщини. У Національному Інституті хірургії та трансплантології імені О.О.Шалімова трансплантували печінку 46-річній киянці, а також нирку 22-річному чоловіку. Через важкий перебіг хвороби він мав перший статус екстреності у черзі на пересадку нирки і ця операція врятувала йому життя.

І того ж дня дві трансплантації провели на Черкащині. Смерть мозку у пацієнта вперше діагностували у Смілянській міській лікарні. Після згоди родичів у Черкаському клінічному онкологічному центрі трансплантували нирки двом чоловікам – 49 і 36 років.

Світла пам’ять донорам і вдячність родинам за рішення, які дали медикам можливість врятувати за один день шістьох людей.