Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу facebook-1.png
Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу youtube-logo-1.png
Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу telegram-1-1.png

Людям із порушенням зору

Як формується лист очікування на трансплантацію

Травень, 19, 2023

Органну трансплантацію в Україні проводять 32 медичних заклади. Кожен з них формує лист очікування. З листів очікування центрів трансплантації формується загальний лист очікування в Україні. Це своєрідна черга на пересадку необхідного пацієнту органу.

Рішення про те, що пацієнт потребує пересадки, приймає медичний консиліум у центрі трансплантації. Він також з’ясовує, наскільки потреба реципієнта в такій операції є екстреною. Скан-копії всіх медичних документів, які підтверджують стан пацієнта і статус екстреності, мають бути внесені до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації (ЄДІСТ). Зміна статусу екстреності приймається також консиліумом лікарів, а інформація про це оновлюється в ЄДІСТ.

Реципієнт може бути внесений до листа очікування в одному з центрів, які на сьогодні проводять органні пересадки, на підставі відповідної заяви. За іншою заявою він може змінити центр трансплантації, але не частіше 1 разу на 6 місяців. При цьому, загальна тривалість перебування в листі очікування зберігається.

Листи очікування всіх центрів трансплантації формують у загальний лист очікування в ЄДІСТ.
Станом на початок травня у національному листі очікування ЄДІСТу перебуває 2 161 пацієнт: 1409 – очікують на пересадку нирок, 348 пацієнтів чекають на донорське серце, 326 – на пересадку печінки, 33 – потрібна трансплантація легень, 24 – підшлункової залози, 18 – комплексу “серце-легені”.

Саме за використання ЄДІСТ автоматично визначаються пари “донор-реципієнт” за критеріями, які визначені законодавством. При цьому враховується багато параметрів, насамперед:

 • імунна сумісність донора і реципієнта;
 • критичність стану реципієнта;
 • відстань та час для перевезення анатомічного матеріалу від лікарні, де відбувся забір органів до центру трансплантації.

При розподілі анатомічних матеріалів пріоритет надається:

 • неповнолітнім пацієнтам;
 • живому донору, який раніше віддав органи для трансплантації;
 • особі, яка за життя висловила згоду бути донором після смерті.

Рік тому МОЗ України ухвалило зміни до порядку розподілу анатомічних матеріалів та критеріїв встановлення пар “донор-реципієнт”, який передбачає наповненість медичних карток реципієнтів у ЄДІСТ. Тільки наявність всіх необхідних документів дає можливість реципієнту брати участь в співставленні пар “донор-реципієнт”. Перевірити інформацію щодо наявності всіх необхідних документів можна у трансплант-координатора центру трансплантації, де пацієнт внесений до листа очікування.
Інформація про центри трансплантації на сайті УЦТК:
https://utcc.gov.ua.

Перелік документів реципієнта, скан-копії яких мають бути внесені у відповідні розділи ЄДІСТу:

 • документ, що посвідчує особу та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
 • заява реципієнта щодо включення в лист очікування центру трансплантації;
 • висновок консиліуму лікарів про необхідність надання медичної допомоги методом трансплантації;
 • висновок консиліуму лікарів про визначення статусу екстреності;
 • висновок консиліуму лікарів із зазначенням балу за шкалою MELD/PELD для пацієнтів, які потребують трансплантації печінки;
 • згода реципієнта на обробку його персональних даних.