Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube
Логотип Telegram, посилання поки неактивне

Людям із порушенням зору

Ярослава Кравченко дала прижиттєву згоду на посмертне донорство органів

Січень, 12, 2023

Ведуча «Телебачення Торонто» і засновниця «Дикого театру» приїхала до Національного інституту серцево-судинної хірургії імені Амосова і разом з трансплант-координатором Олександрою Дудник оформила відповідні документи.

Ярослава розповіла, що це був один з пунктів її плану на 2023 рік. Вирішила не відкладати: «Ніхто з нас не застрахований від раптової смерті, але, виявляється, і після смерті є варіант врятувати комусь життя і не одне. А від трьох до восьми».
На рішення дати згоду надихнула історія її студентських друзів. Два роки тому трагічно загинув актор Андрій Панас: після падіння артист отримав набряк мозку, що призвело до смерті. Його дружина дала згоду на забір органів і їх трансплантували чотирьом людям. Серед врятованих – і трирічна дівчинка.

Є два способи як стати донором анатомічних матеріалів після смерті.

Ще за життя можна поговорити з найближчими родичами і поділитися своїми думками щодо готовності стати донором після смерті. Така завбачливість може полегшити їм прийняття рішення, якщо раптом така ситуація настане.

Також кожна повнолітня дієздатна особа може сама надати прижиттєву згоду на посмертне донорство. Для цього слід написати письмову заяву і подати її трансплант-координатору будь-якого центру трансплантації. Список центрів трансплантації в усіх регіонах за посиланням: https://utcc.gov.ua/regionalcenter/

На підставі заяви буде сформована відповідна картка в Єдиній державній інформаційній системі трансплантації органів і тканин( ЄДІСТ), а скан-копія заяви буде долучена до цієї картки. Інформацію з цієї картки в ЄДІСТ не може бачити жоден медичний працівник до моменту констатації смерті головного мозку особі, яка надала таку заяву.

Якщо людина не хоче, аби після смерті її органи могли використати як донорські, вона так само може написати і подати трансплант-координатору заяву про незгоду на посмертне донорство і на підставі цієї заяви так само буде сформовано картку в ЄДІСТ. У разі смерті власника заяви, його рішення про незгоду жоден з родичів не зможе змінити.

Протягом життя людина може неодноразово змінювати своє рішення про згоду або незгоду, що в свою чергу анулює попередню її заяву. Зміна рішення щодо посмертного донорства відбувається так само через звернення до трансплант-координатора.

Донорами органів та анатомічних матеріалів не можуть бути: діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування; люди, визнані недієздатними; ті, чия особистість невстановлена. Також посмертними донорами не можуть бути військовослужбовці, які загинули під час бойових дій та цивільні, які постраждали внаслідок обстрілів.

У 2022 році в Україні виконано 384 трансплантації органів, з них більше половини – від померлого донора. Вдячність кожному донору і його рідним за непрості рішення і врятовані життя.