Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube
Логотип Telegram, посилання поки неактивне

Людям із порушенням зору

Майже добу в операційній медики рятували 9-місячну дівчинку

Січень, 5, 2024

Столичні медики об’єднали свої зусилля і врятували 9-місячну дівчинку: одномоментно їй провели корекцію вади серця і трансплантацію печінки. Таке втручання українські медики виконали вперше.

Маленьку тернопілянку звати Таня. Вона народилася з вродженою вадою серця, яку діагностували ще пренатально. А після народження у дівчинки виявили ще й біліарну атрезію з формуванням печінкової недостатності. Батьки шукали порятунку для доні у різних лікарнях, навіть обговорювали можливості лікування закордоном, врешті з 3-місячнею Танею приїхали до столичного Охматдиту.

Після кількох місяців медикаментозної підтримки лікарі дійшли висновку: без операції дівчинка не має шансів на життя. Але як ці два втручання провести, аби маленький організм їх витримав і відновився? Медики зібрали консиліум і вирішили провести одномоментно корекцію вади серця та трансплантацію печінки від донора-мами. Такого в Україні досі не робили.

“Виникло ще питання – в якій послідовності проводити ці втручання, – розповідає хірург-трансплантолог НДСЛ Охматдит Олег Годік. – Якщо оперувати дитину з певним інтервалом в різні дні, ми помножимо ризики операції, які є і так. Якщо спершу прооперувати серце, то є ризик шлунково-кишкової кровотечі. Якщо ж печінку, то є висока ймовірність відторгнення трансплантату. І ми визначили найоптимальніший варіант, аби поєднати дві операції так, щоб не нашкодити пацієнтці”.

Спочатку медики виправили ваду серця. А після закінчення основного етапу операції залишили центральну канюляцію як на штучний кровообіг з певною модифікацією. Це дало змогу зменшити об‘єми крововтрати й підтримувати роботу серця під час трансплантації печінки.

Майже добу – 23 години! – лікарі не виходили з операційної. Хірургічні бригади НДСЛ “Охматдит”, Центру дитячої кардіології і кардіохірургії, фахівець з Національного інституту раку, а ще – анестезіологи-реаніматологи, трансфузіологи, діагности, лабораторна служба, медсестри та інші фахівці дитячої лікарні боролися за життя маленької Тані.

Через місяць після операції дівчинка почувається значно краще, в неї з’явився апетит і вона набирає масу тіла. Вже завтра її випишуть з лікарні і щасливий тато повезе їх з мамою додому, де на них зачекалися бабусі.

Дмитро Коваль, генеральний директор СДУ “Український центр трансплант-координації”: “Кожного разу неймовірно зворушують такі історії. Це і про високу професійність наших медиків, про людяність і колегіальність у роботі, а ще про вміння – не боятися бути першими.
Саме такі якості дають можливість розвивати трансплантацію в Україні. І отримувати гарні результати: у минулому році трансплант-команди провели майже 600 органних пересадок – це ледь не вдвічі більше за 2021 рік, коли в країні стартував пілотний проєкт з трансплантації. Рухаємося далі”.