Органну трансплантацію в Україні проводять 32 медичних заклади. Кожен з них формує лист очікування. З листів очікування центрів трансплантації формується загальний лист очікування в Україні. Це своєрідна черга на пересадку необхідного пацієнту органу.
Рішення про те, що пацієнт потребує пересадки, приймає медичний консиліум у центрі трансплантації. Він також з’ясовує, наскільки потреба реципієнта в такій операції є екстреною. Скан-копії всіх медичних документів, які підтверджують стан пацієнта і статус екстреності, мають бути внесені до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації (ЄДІСТ). Зміна статусу екстреності приймається також консиліумом лікарів, а інформація про це оновлюється в ЄДІСТ.
Реципієнт може бути внесений до листа очікування в одному з центрів, які на сьогодні проводять органні пересадки, на підставі відповідної заяви. За іншою заявою він може змінити центр трансплантації, але не частіше 1 разу на 6 місяців. При цьому, загальна тривалість перебування в листі очікування зберігається.
Листи очікування всіх центрів трансплантації формують у загальний лист очікування в ЄДІСТ.
Станом на початок травня у національному листі очікування ЄДІСТу перебуває 2 161 пацієнт: 1409 – очікують на пересадку нирок, 348 пацієнтів чекають на донорське серце, 326 – на пересадку печінки, 33 – потрібна трансплантація легень, 24 – підшлункової залози, 18 – комплексу “серце-легені”.
Саме за використання ЄДІСТ автоматично визначаються пари “донор-реципієнт” за критеріями, які визначені законодавством. При цьому враховується багато параметрів, насамперед:
- імунна сумісність донора і реципієнта;
- критичність стану реципієнта;
- відстань та час для перевезення анатомічного матеріалу від лікарні, де відбувся забір органів до центру трансплантації.
При розподілі анатомічних матеріалів пріоритет надається:
- неповнолітнім пацієнтам;
- живому донору, який раніше віддав органи для трансплантації;
- особі, яка за життя висловила згоду бути донором після смерті.
Рік тому МОЗ України ухвалило зміни до порядку розподілу анатомічних матеріалів та критеріїв встановлення пар “донор-реципієнт”, який передбачає наповненість медичних карток реципієнтів у ЄДІСТ. Тільки наявність всіх необхідних документів дає можливість реципієнту брати участь в співставленні пар “донор-реципієнт”. Перевірити інформацію щодо наявності всіх необхідних документів можна у трансплант-координатора центру трансплантації, де пацієнт внесений до листа очікування.
Інформація про центри трансплантації на сайті УЦТК:
https://utcc.gov.ua.
Перелік документів реципієнта, скан-копії яких мають бути внесені у відповідні розділи ЄДІСТу:
- документ, що посвідчує особу та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
- заява реципієнта щодо включення в лист очікування центру трансплантації;
- висновок консиліуму лікарів про необхідність надання медичної допомоги методом трансплантації;
- висновок консиліуму лікарів про визначення статусу екстреності;
- висновок консиліуму лікарів із зазначенням балу за шкалою MELD/PELD для пацієнтів, які потребують трансплантації печінки;
- згода реципієнта на обробку його персональних даних.