Закінчується ще один непростий рік для нашої країни, рік війни, кожен день якого був наповнений багатьма проблемами і викликами. Водночас це був ще один рік нашої незламності, а на нашому медичному фронті – рік невпинної роботи, професійного зростання і нових перемог в операційних.
2023-м роком завершився трирічний пілотний проєкт МОЗ з трансплантації. Попри те, що проєкт стартував ще у ковідний період і розгортався під час війни, він став надзвичайно успішним. Цифри для порівняння: у 2021-у році виконано – 316 органних трансплантацій, у 2022-у – 384, а у 2023-у – уже 585! Цьогорічні результати навіть перевищили планові показники, що брались до уваги під час формування бюджету на 2023 рік. Тому рішенням Уряду наприкінці року на розвиток трансплантацій було перенаправлено додаткові 212 млн гривень.
Протягом року медики успішно освоювали нові види трансплантацій. Трансплант-команда Першого медичного об’єднання Львова вперше без допомоги зарубіжних колег пересадила пацієнту легені, вперше в країні трансплантувала підшлунку залозу, а разом з колегами з Національного наукового центру хірургії та трансплантології імені О.О.Шалімова провели так само вперше спліт-трансплантацію печінки, тобто донорський орган розділили і пересадили двом реципієнтам. На сьогодні в Україні успішно пересаджують серце, легені, нирки, печінку, підшлункову залозу.
Збільшилося число трансплантацій кісткового мозку. Якщо минулоріч було проведено 223 пересадки стовбурових клітин, то цього року уже понад 340, з них 43 – від неродинного донора. Завдяки Українському реєстру донорів кісткового мозку донорів для українських пацієнтів знаходили в різних країнах світу, а продумана працівниками реєстру логістика давала змогу доставляти вчасно рятівні клітини навіть з США. Та надзвичайно важливо, що вже трьом пацієнтам спорідненого донора вдалося підібрати серед українців, саме в Українському реєстрі. Наразі працюємо над створенням до 2025 року Державної інформаційної системи трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин, яка передбачає національний реєстр донорів стовбурових клітин. Це ще розширить можливості доступу пацієнтів до трансплантації кісткового мозку.
Зросла довіра українців до медиків і до трансплантації. Стало значно більше прижиттєвих згод на посмертне донорство і згод на донорство рідних, яким констатували смерть мозку. Країну просто таки зворушило фото мами померлого 4-річного хлопчика, яка слухає серце свого сина в грудях врятованої ним шестирічної Соломійки. Цю першу пересадку серця дитині від померлого донора-дитини провели у Інституті серця МОЗ України. А ще у 2023-у було кілька епізодів, які можна назвати “добою трансплантації”: протягом ночі медики отримували 3-4 згоди на посмертне донорство, в операційних кількох центрів майже одночасно розгортали роботу трансплант-команди і протягом доби проводили пересадки 10-15 пацієнтам.
Значно посилено лабораторний супровід трансплантацій. У Києві, Миколаєві та Львові запрацювали три міжрегіональні лабораторії першого рівня, оснащені найсучаснішим обладнанням. Працювати ж за найпрогресивнішими протоколами українських фахівців приїздив навчати канадський професор і президент Американського товариства гістосумісності та імуногенетики Роберт Лівскі. Ще кілька працівників лабораторної служби пройшли навчання в чеських колег у празькому Інституті клінічної та експериментальної медицини.
Ліки в пострансплантаційному періоді стали ще доступнішими. З лютого цього року препарати імуносупресії внесено в реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсаціі – їх можна отримати безкоштовно або з невеликою доплатою. Цією можливістю скористалися уже 1055 пацієнтів, виписано 4459 рецептів.
І ще дуже важливо – про донорство крові. Система крові витримала другий рік війни завдяки скоординованості служб і небайдужості самих українців. Урядом була прийнята постанова, яка визначила порядок ввезення з-за кордону донорської крові та її компонентів у випадках нагальної потреби. Але наразі державна система крові забезпечує усі потреби й запити медичних закладів в донорській крові без допомоги країн-партнерів. Щоб бути ефективною, система постійно удосконалюється відповідно до потреб воєнного часу – тепер фахівці працюють над реалізацією постанови, яка дає змогу переливати донорську кров пораненим бійцям на догоспітальному етапі. Триває процес навчання бойових медиків.
Генеральний директор СДУ “Український центр трансплант-координації” Дмитро Коваль: “Три роки пілотного проєкту – три роки наростаючого успіху. Це результат спільної злагодженої роботи великої кількості людей, у яких була амбіція робити вітчизняну медицину сучасною, високотехнологічною і доступною для пацієнта. Далі – акцент на підвищенні ефективності і якості медичних послуг у трансплантації. На сьогодні майже 2914 пацієнтів очікують на рятівні операції і ми зобов’язані зробити все, аби вони отримали необхідну їм медичну допомогу”.
Не перестаємо дякувати ЗСУ, які рятують країну і дають можливість рятувати людей в операційних.