Три згоди на вилучення органів від померлих донорів за 24 години. І можливість врятувати 9 людей. Протягом доби у трьох українських лікарнях медики констатували смерть мозку у трьох пацієнтів, в усіх випадках – через інсульт, несумісний з життям. Родичі померлих дали згоду на забір органів.
Забір органів від померлих донорів провели медичні команди у КНП “ОКЛ Івано-Франківської обласної ради” і вперше – у КНП “Центральна міська клінічна лікарня Івано-Франківської міської ради” та Полтавській обласній клінічній лікарні імені М.В. Скліфосовського.
Після вилучення органів протягом найближчих годин у кількох центрах трансплантації, а саме, у Першому медичному об’єднанні Львова, КНП “ОКЛ Івано-Франківської обласної ради”, Національному інституті хірургії та трансплантології імені О.О.Шалімова, та Інституті серця МОЗ України проведено 9 рятівних трансплантацій. Пересаджено 6 нирок, дві печінки і серце. У столичному Інституті серця вперше було пересаджено печінку.
Дмитро Коваль, генеральний директор Українського центру трансплант-координації: “Уже третій рік в Україні планово і впевнено розвивається трансплантація. Навіть попри війну, маємо зростання числа трансплантацій і це насамперед залежить від державної підтримки цієї сфери і злагодженості всього процесу. Але значною мірою це визначається готовністю медичних команд діагностувати смерть мозку, професійністю трансплант-координаторів і довірою родичів померлих до медиків. Наразі спостерігаємо позитивну тенденцію у всіх цих напрямках”.
За перший квартал 2023 року проведено 124 органні трансплантації, з них 60 відсотків від померлого донора. До нинішнього року забір органів проводили у 39 лікарнях України, цьогоріч перелік лікарень, де проводили вилучення органів у померлого донора, доповнили ще 13 медичних закладів.
Констатація смерті мозку – медико-правовий факт підтвердження повної і незворотної втрати функцій головного мозку, який встановлюється консиліумом лікарів. До складу консиліуму можуть бути включені фахівці консультативно-виїзних бригад.
Після констатації смерті мозку комунікацію з родиною померлого донора та зв’язок між усіма учасниками процесу трансплантації забезпечують трансплант-координатори.
Велика вдячність родичам померлих донорів за довіру до медиків.