Не тільки “живі” органи донорів, яким констатували смерть мозку, можуть рятувати інших людей. У донорів, в яких настала незворотня біологічна смерть, можуть вилучати анатомічні матеріали, які не мають життєздатних клітин – шкіру, рогівку ока, фрагменти кісток, сухожилля, клапани серця та судини.
Вилучення може відбутися лише за згодою родичів померлого або за наявності його прижиттєвої згоди. З таких анатомічних матеріалів виготовляють біоімплантати. Вони широко застосовуються в травматології та ортопедії, нейрохірургії, стоматології, дитячій хірургії, кардіохірургії, офтальмології.
Біоімплантати є медичними виробами або продуктами медичного призначення, вони виготовляються з дотриманням вимог стандартів ISO та GMP-практики і мають обов’язкову реєстрацію на сайті Держлікслужби України. Виготовленням їх в Україні займається ДП “Біоімплант” МОЗ України”.
Найбільшою є потреба в кератобіоімплантах, які виготовляють з донорської рогівки ока. Через війну пересадки рогівки потребують щотижня близько 10 захисників. А загалом розвиток кератопластики щороку дає змогу повернути зір майже 1000 пацієнтам. Такі операції виконують в спеціалізованих офтальмологічних закладах в Одесі, Києві, Дніпрі, Харкові, Львові та Ужгороді.
Рік тому в Україні почали виготовляти алотрансплантати шкіри, які є особливим типом біоімплантів. Вони дають змогу заміщувати у пацієнтів шкірні покриви, пошкоджені внаслідок опіків чи травм. Розвиток цієї медичної технології став особливо важливим через війну. З червня 2022 року було виготовлено та безкоштовно передано у лікарні понад 100 000 кв. см. алотрансплантатів шкіри. Їх використовують у профільних лікарнях та військових шпиталях міст Києва, Дніпра, Одеси, Львова, Вінниці та Черкас.
Щороку ДП “Біоімплант” виготовляє понад 1500 одиниць стерильних біоімплантатів з тканин опорно-рухового апарату людини. За період військової агресії рф проти України збільшується потреба у кісткових та сухожильних біоімплантатах для заміни кісток ушкоджених кінцівок, обличчя та тулубу.
Завдяки розвитку сучасних технологій і доступності їх в Україні донорство після смерті може рятувати все більше людей. Прийняти рішення про посмертне донорство можна за життя. Порядок подачі і зразки прижиттєвої згоди або незгоди тут:
https://utcc.gov.ua/yak-nadaty-zgodu-pro-gotovnist-buty-donorom.