Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube
Логотип Telegram, посилання поки неактивне

Людям із порушенням зору

Як надати згоду про готовність бути донором

Січень, 12, 2023

Що таке заява про згоду на посмертне донорство

Заява про згоду на посмертне донорство є прижиттєвою згодою на вилучення анатомічних матеріалів з тіла людини для трансплантації або виготовлення біоімплантатів. Це вилучення стане можливим лише після того, як людині, яка подала заяву, буде констатовано незворотню смерть (смерть мозку або біологічну смерть). Прижиттєву заяву про згоду на посмертне донорство може подати кожна повнолітня дієздатна особа у письмовій формі. Це прописано у статті 16 Закону України “Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині”.
Людина має право у будь-який час змінити своє рішення і подати письмову заяву про відкликання своєї письмової згоди на посмертне донорство. Також можна подати заяву про незгоду на посмертне донорство.

Як подати заяву про згоду на посмертне донорство

Щоб надати згоду на посмертне донорство, слід звернутися до трансплант-координатора будь-якого закладу охорони здоров’я, який має доступ до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації органів та тканин, центрів трансплантації або спеціалізованої державної установи “Український центр трансплант-координації”.
Адреси центрів трансплантації у всіх регіонах є за посиланням: https://utcc.gov.ua/regionalcenter.
У визначений трансплант-координатором час треба приїхати до закладу охорони здоров’я, аби власноруч написати таку заяву. При собі слід мати документ, який посвідчує особу (паспорт та ідентифікаційний код).
Зразок заяви щодо згоди на посмертне донорство затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1211 від 27 грудня 2018 року. Ознайомитися з постановою можна тут: https://utcc.gov.ua/normatyvno-pravovi-akty.
Заява щодо згоди на посмертне донорство

Хто такий трансплант-координатор

Трансплант-координатор – це працівник закладу охорони здоров’я, пов’язаного з трансплантацією, який забезпечує зв’язок між усіма учасниками процесу пересадки органів чи тканин. Зокрема, він перевіряє і отримує згоди на донорство, систематично оновлює дані в Єдиній державній інформаційній системі трансплантації (ЄДІСТ), організовує оперативне та безпечне транспортування органів та інше. Трансплант-координатор, якому подано письмову заяву про згоду на посмертне донорство, протягом 24 годин вносить її до ЄДІСТ.
Трансплант-координатор не може входити до складу консиліуму лікарів, який здійснює констатацію смерті мозку людини, не може брати участь у вилученні анатомічного матеріалу та проведенні трансплантації.
Адреси центрів трансплантації і контакти трансплант-координаторів у всіх регіонах є тут: https://utcc.gov.ua/regionalcenter.

До якого центру можна звернутися, щоб подати заяву

Для надання прижиттєвої згоди на посмертне донорство необхідно звернутися до трансплант-координатора будь-якого (найкраще, найближчого) центру трансплантації або спеціалізованої державної установи “Український центр трансплант-координації”. При собі слід мати документ, який посвідчує особу.
Адреси усіх центрів трансплантації є тут: https://utcc.gov.ua/regionalcenter.

Куди звернутися, якщо людина живе в регіоні, де немає центрів трансплантації

Можна звернутися до будь-якого найближчого центру трансплантації.
При собі слід мати документ, який посвідчує особу.
Адреси усіх центрів трансплантації є тут: https://utcc.gov.ua/regionalcenter.

Які документи потрібні, аби подати заяву про згоду на посмертне донорство

Для надання згоди на посмертне донорство або заяви про відкликання наданої раніше такої згоди трансплант-координатору слід пред’явити документ, що посвідчує особу (паспорт).
Підписання заяви про згоду на посмертне донорство не потребує нотаріального посвідчення чи засвідчення справжності підпису зазначеної особи нотаріусом.

Хто може бачити заяву про посмертне донорство

Заява про посмертне донорство є конфіденційною інформацією про фізичну особу і обробка такої інформації здійснюється з дотриманням вимог Конституції України та законів України “Про захист персональних даних”, “Про інформацію”.
Згоду або незгоду на посмертне донорство чи заяви про їх відкликання у системі ЄДІСТ може бачити виключно трансплант-координатор закладу охорони здоров’я, якому була надана заява, та трансплант-координатор відділеня супроводу трансплантацій СДУ “Український центр трансплант-координації”.

Чи можна подати заяву онлайн

Заява про згоду або незгоду на посмертне донорство чи заява про її відкликання подаються фізичною особою у письмовій формі трансплант-координатору будь-якого центру трансплантації або працівнику спеціалізованої державної установи “Український центр трансплант-координації”.

!!!! Присутність особи для подання відповідної заяви та пред’явлення документа, що посвідчує особу, обов’язкові.

До повномасштабного вторгнення тривали роботи над розробкою подачі прижиттєвої згоди чи незгоди на посмертне донорство у системі «Дія». Через війну ці роботи були не завершені і механізму подачі заяв щодо донорства органів в електронній формі наразі немає.

Чи можна подати заяву про згоду на посмертне донорство військовослужбовцям

Військовослужбовець – це професія, як і всі інші. Тому так, військовослужбовці можуть подати заяву про згоду на посмертне донорство. Проте, згідно з статтею 17 Закону України “Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині” забороняється вилучення анатомічних матеріалів для трансплантації або виготовлення біоімплантатів у померлих осіб, які загинули внаслідок проведення антитерористичної операції та інших бойових дій під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони. Тобто, якщо військовослужбовці померли внаслідок виконання його службових обов’язків, які зумовлені веденням бойових дій, вилучення у цієї групи людей заборонено Законом.
Ознайомитися з статтею 17 Закону України “Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині” можна тут: https://utcc.gov.ua/normatyvno-pravovi-akty.

Перелік хвороб, при яких людина не може бути посмертним донором органів

Абсолютними протипоказами до посмертного донорства анатомічних матеріалів є: СНІД, носійство ВІЛ-інфекції, сифіліс вроджений або набутий, вірусні гепатити, позитивний результат дослідження на маркери вірусних гепатитів, усі форми туберкульозу, бруцельоз, сипний тиф, туляремія, лепра, хвороба Крейтцфельдта-Якоба, ехінококоз, токсоплазмоз, філяріатоз, ришта, лейшманіоз.

Що таке заява про незгоду на посмертне донорство

Заява про незгоду на посмертне донорство – це письмова незгода на вилучення анатомічних матеріалів з тіла особи для трансплантації або виготовлення біоімплантатів у випадку незворотньої смерті заявника (смерть мозку або біологічна смерть). Прижиттєву заяву про незгоду на посмертне донорство може подати письмово кожна повнолітня дієздатна особа.
Зразок заяви затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1211 від 27 грудня 2018 року.
Заява щодо незгоди на посмертне донорство
Ознайомитися з постановою можна тут: https://utcc.gov.ua/normatyvno-pravovi-akty.

Як подати заяву про незгоду на посмертне донорство

Щоб подати заяву про незгоду на посмертне донорство слід звернутися до трансплант-координатора будь-якого з центрів трансплантації або спеціалізованої державної установи “Український центр трансплант-координації”.
Адреси центрів трансплантації у всіх регіонах є за посиланням: https://utcc.gov.ua/regionalcenter. У визначений трансплант-координатором час треба приїхати до центру трансплантації, аби власноруч написати таку заяву. При собі слід мати документ, який посвідчує особу.
Якщо людина написала заяву про незгоду на посмертне донорство, але потім змінила своє рішення, вона має право відмовитися від такої заяви. Для цього вона повинна знову звернутися до трансплант-координатора з документом, який посвідчує особу, і написати заяву про відкликання раніше наданої заяви про незгоду на вилучення анатомічних матеріалів для трансплантації.
Зразки заяви про незгоду або заяви про відкликання затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №1211 від 27 грудня 2018 року.
Заява щодо незгоди на посмертне донорство
Ознайомитися з постановою можна тут: https://utcc.gov.ua/normatyvno-pravovi-akty.

Чи можна відмовитися від згоди або незгоди на посмертне донорство

Якщо людина написала заяву про згоду або незгоду на посмертне донорство, але потім змінила своє рішення, вона має право відмовитися від такої заяви. Для цього вона повинна знову звернутися до трансплант-координатора з документом, який посвідчує особу, і написати заяву про відкликання раніше наданої згоди або незгоди на вилучення анатомічних матеріалів для трансплантації.

Зразок заяви про відкликання раніше наданої згоди або незгоди на посмертне донорство затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1211 від 27 грудня 2018 року.
Заява про відкликання раніше наданої згоди або незгоди
Ознайомитися з постановою можна тут: https://utcc.gov.ua/normatyvno-pravovi-akty. Адреси центрів трансплантації у всіх регіонах є за посиланням https://utcc.gov.ua/regionalcenter.

Скільки разів можна змінювати прижиттєве рішення щодо посмертного донорства і яка заява береться до уваги

Кількість заяв, які може подати фізична особа протягом свого життя, щодо згоди або незгоди на посмертне донорство, не обмежена.

Кожна наступна письмова заява щодо згоди або незгоди на посмертне донорство або письмова заява про відкликання раніше наданої письмової згоди або незгоди на посмертне донорство скасовує раніше надану заяву. Тобто, до уваги береться лише остання подана заява, яка була внесена до ЄДІСТ.

Чи можна продати свої органи для трансплантації та отримати грошову винагороду

Ні, не можна. Відповідно до статті 20 Закону України “Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині» будь-які угоди купівлі-продажу анатомічних матеріалів людини в Україні заборонені.
Ознайомитися з ст.20 Закону можна тут: https://utcc.gov.ua/normatyvno-pravovi-akty.