Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube

Людям із порушенням зору

В НДСЛ Охматдит виписали 5-місячного хлопчика, якому трансплантували печінку

Листопад, 1, 2024

Матвійко – поспішайчик, мама народила його на 36-му тижні вагітності. Згодом у малюка виявили біліарну атрезію – рідкісну ваду розвитку, при якій відсутні певні відділи жовчовивідних шляхів. Через це у печінці починають накопичуватись токсини, що швидко призводить до цирозу. На жаль, діагноз Матвію поставили запізно, врятувати його могла тільки пересадка печінки.

До Охматдиту Матвійко потрапив місяць тому у критичному стані. Через печінкову недостатність у нього почали відмовляти нирки. Команда медиків інтенсивної терапії, реаніматологів, нефрологів боролася за життя хлопчика, використовуючи спеціальне обладнання, яке тимчасово виконувало функції нирок і печінки. Коли стан вдалося стабілізувати, лікарі почали підготовку до трансплантації. Зважаючи на складність хірургічного втручання, медики радилися з своїми колегами з Японії та Південної Кореї.

Донором для Матвійка стала його мама. Олег Годік, лікар-трансплантолог НДСЛ “Охматдит”: “Ми взяли у мами один сегмент печінки – для пересадки дитині такого віку потрібно провести дуже точні розрахунки, щоб трансплантат відповідав вазі та фізіологічним особливостям малюка. І ми пересадили саме той сегмент, який найбільш оптимальний для маленького організму Матвія. Ця трансплантована частинка важила 118 грамів”.

Після трансплантації Матвійко пройшов непростий період реабілітації. Але стан його вже стабільний, родина ще певний час залишиться у Києві, під наглядом лікарів Охматдиту. Медики будуть контролювати всі необхідні показники.

Пересаджена печінка, яка включається в роботу у новому організмі, має здатність відновлюватися до потрібного розміру. Тобто, отримавши новий орган, Матвійко буде рости і розвиватися, як і його ровесники, і тішити цим трансплант-команду під час наступних контрольних консультацій.

У НДСЛ «Охматдит» почали пересаджувати печінку влітку 2022 року. За цей час проведено 22 трансплантації печінки. Вперше моносегментну трансплантацію печінки від дорослого живого донора дитині в Україні було виконано у 2005 році професором Олегом Котенком в Інституті хірургії та трансплантології.