Пацієнтам

Як отримати імуносупресанти через реімбурсацію

З 27 лютого 2023 року набув чинності новий Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсаціі за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення. До реєстру включено і препарати імуносупресії для пацієнтів в посттрансплантаційному періоді. Алгоритм їх отримання передбачає кілька кроків.

Крок перший: консультативний висновок з планом лікування

Перед випискою зі стаціонару трансплантолог/імунолог складає та видає на руки реципієнту консультативний висновок з планом лікування, де вказано міжнародні непатентовані назви (МНН) та уточнені торговельні назви необхідних препаратів і їх рекомендована доза.

Крок другий: електронний рецепт

У кожному центрі трансплантації має бути лікар, який обіймає посаду трансплант-координатора і до якого після виписки зі стаціонару має звернутися пацієнт. Трансплант-координатор вносить план лікування з консультативного висновку трансплантолога/імунолога до Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) та виписує електронний рецепт з МНН на потрібний препарат, але зазначає, які саме торговельні назви імуносупресантів необхідні пацієнту.

Реципієнт також може звернутися до найближчих медичних установ, де є трансплант-координатор, щоб отримувати посттрансплантаційний супровід: проходити необхідні обстеження та отримувати електронний рецепт на необхідні ліки.

Отримувати консультативну допомогу з приводу результатів планових обстежень, можливих змін у стані здоров’я тощо реципієнт має можливість також у трансплантолога/імунолога центру, де він отримав лікування методом трансплантації.

Реципієнти, які отримували лікування методом трансплантації за кордоном, мають право звернутися до трансплант-координатора будь-якого зручного для них центру трансплантації, обов’язково з випискою з місця проведення оперативного втручання – для створення плану лікування та електронного рецепту в ЕСОЗ.

Якщо консультативний висновок виписаний понад рік тому, реципієнту пропонується отримати повторну консультацію (в тому числі за допомогою телекомунікаційних засобів) або за місцем отримання трансплантації (за кордоном), або у трансплантолога/імунолога вітчизняних центрів трансплантації та передати його трансплант-координатору для подальшого опрацювання.

Перелік центрів трансплантації та медичних установ, де є зареєстровані в ЕСОЗ трансплант-координатори (станом на березень 2023 року):

Область/містоЦентр трансплантації/ медична установа
ВОЛИНСЬКАКП “ВОЛИНСЬКА ОБЛАСНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ” ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
ЖИТОМИРСЬКАКНП “ОБЛАСНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ ІМ. О.Ф. ГЕРБАЧЕВСЬКОГО” ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
ЗАПОРІЗЬКАКНП “ЗАПОРІЗЬКА ОБЛАСНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ” ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКАКНП “ОБЛАСНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ”
ЛЬВІВСЬКАКНП “ЛЬВІВСЬКЕ ТЕРИТОРІАЛЬНЕ МЕДИЧНЕ ОБ’ЄДНАННЯ” БАГАТОПРОФІЛЬНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ ІНТЕНСИВНИХ МЕТОДІВ ЛІКУВАННЯ ТА ШВИДКОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ”
М.КИЇВКНП “КИЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ЦЕНТР НЕФРОЛОГІЇ ТА ДІАЛІЗУ” ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ)
М.КИЇВНАЦІОНАЛЬНА ДИТЯЧА СПЕЦІАЛІЗОВАНА ЛІКАРНЯ “ОХМАТДИТ” МОЗ УКРАЇНИ
М.КИЇВДЕРЖАВНА УСТАНОВА “ІНСТИТУТ СЕРЦЯ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ”
М.КИЇВКНП КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ “КИЇВСЬКА ОБЛАСНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ”
МИКОЛАЇВСЬКАКНП “МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ” МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
ОДЕСЬКАКНП “ОДЕСЬКА ОБЛАСНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ” ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ”
ПОЛТАВСЬКАП “1-А МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ ПОЛТАВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ”
РІВНЕНСЬКАКП “РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ ІМЕНІ ЮРІЯ СЕМЕНЮКА” РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
СУМСЬКАКНП СУМСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ “СУМСЬКА ОБЛАСНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ”
ТЕРНОПІЛЬСЬКАКНП “ТЕРНОПІЛЬСЬКА ОБЛАСНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ” ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
ТЕРНОПІЛЬСЬКАКНП “ТЕРНОПІЛЬСЬКА МІСЬКА ДИТЯЧА КОМУНАЛЬНА ЛІКАРНЯ”
ЧЕРКАСЬКАКНП “ЧЕРКАСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ОНКОЛОГІЧНИЙ ДИСПАНСЕР ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ”
ЧЕРКАСЬКАКНП “ЧЕРКАСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КАРДІОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ”
ЧЕРНІВЕЦЬКАОБЛАСНЕ КНП “ЧЕРНІВЕЦЬКА ОБЛАСНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ”

Крок третій: аптека “Доступні ліки”

Ліки безоплатно або з невеликою доплатою за електрониим рецептом можна отримати в аптеці, яка долучилася до програми “Доступні ліки” і візуально позначена наліпкою “Тут є доступні ліки”.

Інформацію про місцезнаходження аптек та наявність в них необхідних ліків можна уточнити в інформаційно-довідковій службі НСЗУ за телефоном:

16-77

(з понеділка по четвер з 9 години ранку до 18 години та з 9 години ранку до 16:45 у п’ятницю у робочі дні).

Якщо ліки, які призначені пацієнту, не підлягають реімбурсації

До оновленого “Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою “Доступні ліки”, ввійшло 6 міжнародних непатентованих назв (МНН) препаратів імуносупресії та 21 торговельна назва.

Ті препарати, які не потрапили у Реєстр, згідно з Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.02.2023 № 351 “Про затвердження Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 14 лютого 2023 року”, а саме “СЕЛЛСЕПТ” (Мофетилу мікофенолат, 250 мг) та “ІМУРАН” (Азатіоприн, 50 мг), реципієнти можуть отримувати:

  1. За “старим” алгоритмом, тобто від структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних адміністрацій через розподіл лікарських засобів для хворих у до- та післяопераційний період з трансплантації, закуплених за кошти Державного бюджету України.
  2. За рахунок асигнувань, що передбачені державним та місцевими бюджетами на охорону здоров’я, згідно з Постановою від 17.08.1998 № 1303 “Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань”.

Інформація про препарати в оновленому Реєстрі: https://utcc.gov.ua/perelik-imunosupresyvnyh-preparativ-reimbursatsiya.