Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube

Людям із порушенням зору

Трансплантація серця вже вдвічі врятувала чоловіку життя

Грудень, 26, 2023

Сергій Козачок родом з Донеччини. Після перенесеного у дитинстві грипу почалися проблеми з серцем. У 2013-му, коли Сергію було 27, він захворів на пневмонію і тоді ж лікарі з’ясували, що запалення спричинене саме хворобою серця. У столичному Інституті серця МОЗ України чоловіку провели одне з найскладніших втручань – операцію Бенталла, при якій замінюють аортальний клапан і висхідну аорту. Але вже тоді кардіохірурги попередили – без трансплантації не обійтися.

Все ж операція дала можливість Сергію прожити сім практично повноцінних років і стати знову батьком – у нього народилася друга чудова донечка. Але у 2020-му його самопочуття різко погіршилося. Тоді лікарі з’ясували: фракція його серця знизилась до рівня 11% (при нормі 70-80%), а лівий шлуночок був збільшений за норму майже в 5 разів. З таким великим серцем жити далі неможливо, потрібна була термінова трансплантація.

Сам Сергій про той час згадує так: “В мене була сильна задишка, набрякали руки і ноги, щоб пройти 10 метрів, треба було зупинятися двічі-тричі”. Сергія госпіталізували до лікарні – саме тоді в Україні почали відроджувати трансплантацію. Але медики були готові, а суспільство ще сприймало цю тему з пересторогою і небагато людей у 2020-му наважувалися дати згоду на посмертне донорство когось рідного.

І ось зовсім несподівано Сергію повідомляють – є донорське серце, яке йому підходить. Через інсульт у Львові помер молодий чоловік, батьки і дружина погодилися, аби його органи врятували когось з пацієнтів. Померлий донор у Львові, Сергій – у Києві, а Борис Тодуров – у Маріуполі. Але скоординували все швидко: з двох кінців України машини мчали в західному напрямку і вже вночі в операційній Першого медичного об’єднання Львова у грудях Сергія запрацювало нове серце.

Після реабілітації Сергій повернувся додому на Донеччину, та всього за два-три дні у нього піднялася температура, почався кашель. То був той самий важкий ковідний рік. І хоча родина старанно оберігала Сергія, вірус добрався й до нього. Стаціонари у лікарнях були переповнені та й місцеві медики боялися братися: не було досвіду лікування пацієнтів після трансплантації. Тоді столичні лікарі розписала йому терапію і медсестра щодня ходила ставити крапельниці. Нове серце не підвело – Сергій одужав. Так трансплантація вдруге врятувала чоловіку життя.

Після цього його дружина Валерія написала в соцмережах зворушливого листа невідомому донору і його родині: “Якби не ви, в найближчий час серце мого чоловіка зупинилося б, і я відчувала би увесь той біль, який зараз з вами. Ви врятували не тільки його життя, а ще й моє. Ви зберегли батька дітям! Те, що я відчуваю, це більше, ніж вдячність!”.

Сталося диво – лист знайшов тих, кому він був адресований. Родина донора відгукнулася, Сергій і Валерія дізналися, що дружина донора народила чудову донечку – вони всі тепер рідні для них люди.

Через війну родина Козачків вимушена була виїхати з рідної Костянтинівки. Вони живуть у Львові, де Сергій очолює успішну юридичну кампанію. Попри зайнятість, він наголошує: якщо у когось з пацієнтів є питання щодо життя до і після трансплантації, завжди готовий поділитися власним досвідом.