Постійно підвищувати свій професійний рівень і переймати досвід у кращих світових фахівців. Такі можливості є в українських трансплантологів завдяки співпраці Українського центру трансплант-координації з Європейським товариством з питань трансплантації органів (ESOT).
Хірург-трансплантолог Національного Інституту хірургії та трансплантології імені О.О.Шалімова Вороняк Олексій в рамках стипендіальної програми ESOT для молодих фахівців пройшов 3-місячне стажування в Університетській лікарні міста Падова (Італія).
Це один з найбільших центрів трансплантації в Італії. Щороку там виконують близько 140 пересадок печінки, 200 – нирок та 30 трансплантацій підшлункової залози. Центр долучений до найважливіших міжнародних клінічних досліджень і його роль у розвитку трансплантології досить вагома. Очолює один з важливих трансплантаційних підрозділів клініки Умберто Чілло – професор загальної хірургії і секретар ESOT. Він та його колеги створюють всі умови, аби завдяки такому стажуванню українські медики мали можливість професійного росту.
Ось лише кілька унікальних напрямків, які розвивають італійські трансплантологи:
- органна трансплантація пацієнтам, які мають високий ризик відторгнення. Розроблено протоколи, які дають можливість успішно проводити органні пересадки високосенсабілізованим пацієнтам;
- перехресне родинне донорство за участі пацієнтів з різних країн. Пацієнти з Іспанії та Італії уже отримали нові органи за рахунок перехресного донорства від своїх родичів;
- спліт-трансплантація печінки – методика, яка дає можливість розділити донорський орган для двох пацієнтів;
- пересадка органів від донора, якому констатували смерть серця (в Україні забір органів проводиться після констатації смерті мозку). Наявна певна патоморфологічна шкала визначає можливість пересадки органів від такого донора;
- трансплантація клітин підшлункової залози. З підшлункової залози померлого донора виділяють острівці панкреатичних клітин, які здатні продукувати інсулін і які після певної підготовки можна трансплантувати пацієнтам для лікування цукрового діабету. Наразі тривають клінічні дослідження цього напрямку;
- використання роботизованої хірургії та лапароскопічних методик при заборі органів для трансплантації.
Олексій Вороняк: “Це були три місяці справді активного професійного росту. Програма продумана таким чином, що стажери мають доступ до всіх етапів трансплантації. Зокрема, я був залучений до процесу забору органів, пересадки і посттрансплантаційного супроводу.
Те, що завдяки стажуванню уже зараз можу привнести у вітчизняну трансплантологію – набутий хірургічний досвід у одночасній трансплантації нирки і підшлункової залози.
У листі очікування нашої клініки є кілька пацієнтів, яким потрібна саме така трансплантація. І ми готуємося до проведення таких одночасних пересадок двох органів”.
Європейське товариство з питань трансплантації органів створене 40 років тому. Одна з головних цілей ESOT – обмінюватися знаннями про трансплантацію, випробовувати нові методи та підходи для покращення результатів кожної трансплантації.
Рік тому Український центр трансплант-координації підписав з ESOT меморандум про співпрацю. В рамках таких домовленостей вже 5 українських лікарів пройшли стажування у кращих клініках Італії, Іспанії та Німеччини.