Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube

Людям із порушенням зору

П’ять років тому в Україні провели першу неродинну ТКМ

Квітень, 3, 2025

Назар, якому першому в Україні провели неродинну трансплантацію кісткового мозку, відзначив п’яту річницю свого другого дня народження.

Трансплантацію провели у перший день квітня 2020 року і ця подія, без перебільшення, відкрила нову сторінку в історії нашої медицини і дала надію сотням українських пацієнтів.

Назар народився з важким імунодефіцитом – до трьох місяців вони з мамою буквально жили в лікарнях, адже перші ознаки банального ГРВІ переростали в тяжкі рецидивуючі пневмонії. Врятувати Назара могла лише трансплантація клітин кісткового мозку. Все ускладнювалося тим, що ніхто з родини не підходив йому як донор і виникла потреба алогенної пересадки, від неродинного донора. Тоді таку високоспеціалізовану допомогу надавали лише за кордоном.

Але це був особливий період: ще в 2018 році в Україні почалася трансформація системи трансплантації, були внесені відповідні зміни в законодавство, згодом з’явився Український реєстр донорів кісткового мозку, який відкрив доступ до світового реєстру. А в НДСЛ Охматдит потужно працювала робоча група з впровадження неродинної трансплантації, вивчала гайдлайни та досвід зарубіжних колег, аби нарешті зробити прорив в українській медицині.

Рятівні клітини для хлопчика знайшли аж в Німеччині. Це був 2020-й рік, початок ковідної пандемії і доставити клітини до Києва стало справжньою спецоперацією. До вирішення цієї проблеми долучилися кілька українських міністерств – два пакети з клітинами для Назара перевозили у своїй кабіні пілоти вантажного літака.

Через 23 дні команда лікарів відділення ТКМ Охматдиту зафіксувала у Назара приживлення кісткового мозку, у хлопчика почали вироблятись власні, нові, і, найголовніше, здорові та повністю функціональні клітини.

Сьогодні Назар росте, пізнає світ, катається на велосипеді, грає у футбол – насолоджується дитинством, як і всі його ровесники.

ℹ️ Наразі трансплантацію кісткового мозку в Україні проводять в 11 медичних закладах, 3 з них – виконують пересадки від неродинного донора.

З 2021 року українськими медиками виконано 1278 трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин. Пересадок від неродинного донора на сьогодні проведено уже 186.