Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube
Логотип Telegram, посилання поки неактивне

Людям із порушенням зору

Організаційні засади формування системи трансплантації в Україні

Квітень, 3, 2023

Це була тема науково-практичної конференції з міжнародною участю, яка днями пройшла у Києві.

Уже традиційно – наприкінці і на початку року трансплантспільнота збирається, аби обговорити питання, важливі для подальшого розвитку трансплантації. Цього разу у заході взяли участь понад 200 медиків-трансплантологів, трансплант-координаторів, керівників центрів та організаторів охорони здоров’я.

У фокусі розмови – пацієнтоорієнтованість системи трансплантації. Вона надалі має вибудовуватися таким чином, щоб пацієнт:

  • вчасно отримував підтвердження потреби у пересадці органу;
  • міг звернутися до центру трансплантації, якому довіряє;
  • був під медичним наглядом під час перебування в листі очікування;
  • своєчасно отримував інформацію про наближення можливої трансплантації;
  • був забезпечений належним посттрансплантаційним супроводом.

Обговорювався алгоритм співставлення через ЄДІСТ пар “донор-реципієнт”. Розроблено механізм підбору пари, який передбачає три етапи з певною послідовністю на кожному з них. Також запропоновано чіткий алгоритм дій трансплант-координатора закладу, де перебуває донор.

Під час конференції обговорювали питання реімбурсації препаратів імуносупресії та проблеми, які стали очевидними і потребують вирішення. Протягом першого місця «Доступних ліків» з імуносупресантами уже погашено 68 рецептів, аптеками видано 342 упаковки ліків на 817 тисяч гривень.

До участі у конференції були залучені провідні європейські експерти у галузі трансплантології. Їх виступи були присвячені підходам до мультиорганного вилучення, вимогам до вибору донора при пересадці легень, імуносупресивній терапії при трансплантації печінки та причинам хронічного відторгнення органів.

З привітанням до учасників конференції звернувся секретар Європейського товариства трансплантації органів (ESOT) італійський професор Умберто ЧІЛЛО. Він поінформував, що європейські колеги підтримують українських трансплантологів і готові надати можливості для безкоштовного стажування в європейських клініках.

Участь у конференції взяла народна депутатка, голова підкомітету з питань сучасних медичних технологій та розвитку трансплантології Комітету ВРУ Оксана Дмитрієва та генеральний директор Директорату високотехнологічної медичної допомоги та інновацій МОЗУ Василь Стрілка.

Навіть попри війну, трансплантація в Україні розвивається. Згідно з оновленими даними міжнародного рейтингу IRODaT Україна піднялася у рейтингу і за підсумками 2022 року займає 24 місце по кількості донацій органів. Реалізація визначених на конференції підходів допоможе підвищити якість і ефективність трансплантації в Україні.