До трансплантацій кісткового мозку долучився ще один медичний заклад, ще у двох центрах почали виконувати технологічніші – алогенні пересадки.
Першу алогенну трансплантацію дорослому пацієнту виконали у Першому медичному об’єднанні Львова. Алогенна трансплантація – це пересадка стовбурових клітин пацієнту від родинного або неродинного донора.
Пацієнт – 34-річний Сергій Маріцан із Закарпаття. Батько двох дітей. Військовий. Боронити Україну пішов одразу після початку великої війни. Чотири місяці тому захисник став почувати себе зле, а під час обстеження у нього діагностували апластичну анемію. Це захворювання, при якому кістковий мозок перестає виробляти необхідні клітини крові. Єдиний порятунок – трансплантація кісткового мозку.
На щастя, в родині Сергія вдалося підібрати спорідненого донора – ним став його рідний брат Юрій. Клітини пересадили на другий день після їх забору. Трансплантацію львівські онкогематологи провели у співпраці з колегами з НДСЛ “Охматдит”.
Понад три тижні Сергій провів у спеціальному боксі відділення, а сьогодні його вже виписали додому.
Першу алогенну трансплантацію провели і фахівці Національного інституту раку. Це також була родинна пересадка.
Ользі – 41 рік, цьогоріч їй діагностували агресивну Т-лімфобластну лімфому/лейкемію. Жінка пройшла тривалий і складний шлях інтенсивного лікування та підготовки до трансплантації. Донором стала її рідна сестра, що значно підвищило шанси на успішний результат. Пацієнтка почувається добре та поступово повертається до активного повноцінного життя.
Алогенну пересадку провела команда відділення трансплантації кісткового мозку клініки гематології та клінічної онкології НІР. Досі онкогематологи проводили тільки аутологічні трансплантації і минулоріч виконали їх найбільше в країні. Першу алогенну пересадку медикам інституту раку допомогли провести професор університету Іллінойса (Чикаго) Даміано Ронделлі та колеги з НДСЛ “Охматдит”.
Ще одним закладом, де проводять трансплантації кісткового мозку, став Національний науковий центр радіаційної медицини НАМН України – там виконали уже дві аутологічні трансплантаціі. Це пересадки, при яких використовують стовбурові клітини самого донора, попередньо відібрані та заморожені.
Нещодавно таку медичну допомогу у центрі отримала 52-річна Олена. Жінці діагностували множинну мієлому, після 4 курсів хіміотерапії для закріплення позитивного результату, згідно з протоколом, було проведено аутологічну пересадку. Пацієнтка вже вдома і почувається добре.
У нинішньому році центр не мав угоди з НСЗУ за пакетом на проведення трансплантацій стовбурових клітин – ця пересадка була виконана за кошти Національної академії медичних наук. У наступному році заклад зможе підписати з НСЗУ відповідну угоду.
Трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин проводять 11 медичних центрів. Тепер уже п’ять з них виконують алогенні пересадки від родинного і неродинного донора.
За 10 місяців 2024 року проведено 337 трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин, з них – 52 дітям.