Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube

Людям із порушенням зору

Львівські медики пересадили захиснику серце на Одещині

Травень, 20, 2024

Коли відстань між донорським серцем і реципієнтом 600 км. І у час війни санавіація не виручить. Тоді медики оперативно збирають команду, апаратуру – і везуть пацієнта через 5 областей до іншої лікарні, аби там провести трансплантацію.

Це історія 49-річного пана Василя з Львівщини. До війська чоловік доєднався ще на самому початку повномасштабного вторгнення. У вересні 2023-го отримав важке поранення: рани загоїлися, але почалися проблеми з серцем. Ось що розповідає сам захисник: “У мене з’явилася задишка. Стало важко ходити – не міг пройти й 5 метрів. Я навіть шнурівки не міг зав’язати, бо задихався”.

Результати обстеження приголомшили: чоловікові потрібна трансплантація серця. У нього спадкове захворювання – дилатаційна кардіоміопатія. Раніше хвороба про себе не давала знати, але поранення спровокувало її загострення. Коли медикаменти уже майже не допомагали підтримувати хворе серце, пацієнта поставили в лист очікування на трансплантацію.

На початку травня Єдина державна інформаційна система трансплантації (ЄДІСТ) визначила, що для пана Василя є донорське серце. Але він у Львові, а рятівне серце – на Одещині. Через війну небо для цивільних польотів закрите, а дорога каретою швидкої надто довга для донорського органу, який живе 4 години поза людським тілом. І тоді кардіохірурги Першого медичного об’єднання Львова прийняли рішення: їхати за серцем з пацієнтом.

Роман Домашич, керівник відділення кардіохірургії та трансплантації серця Першого медоб’єднання Львова: “Стан пацієнта був критичний. Зі своїм серцем він не прожив би і місяця. Донор ідеально підходив, але транспортувати його у Львів було неможливо. Тому ми оперативно взяли реципієнта, зібрали команду та апаратуру і вирушили в Одеську область на операцію”.

Трансплантацію львівські кардіохірурги провели в місті Балта Одеської області – на базі міської лікарні. Операція минула успішно і вже наступної доби після пересадки органу лікарі разом із пацієнтом повернулися до Львова. На 10-й день після трансплантації донорського серця пана Василя відпустили з лікарні додому. Стан його відповідає рівню перенесеного оперативного втручання.

Вічна пам’ять донору і вдячність його родині за рішення, яке дало лікарям можливість провести трансплантації 4 людям.

З початку 2024 року трансплант-команди в Україні провели 220 органних трансплантацій, з них 155 – від померлого донора.