Коли відстань між донорським серцем і реципієнтом 600 км. І у час війни санавіація не виручить. Тоді медики оперативно збирають команду, апаратуру – і везуть пацієнта через 5 областей до іншої лікарні, аби там провести трансплантацію.
Це історія 49-річного пана Василя з Львівщини. До війська чоловік доєднався ще на самому початку повномасштабного вторгнення. У вересні 2023-го отримав важке поранення: рани загоїлися, але почалися проблеми з серцем. Ось що розповідає сам захисник: “У мене з’явилася задишка. Стало важко ходити – не міг пройти й 5 метрів. Я навіть шнурівки не міг зав’язати, бо задихався”.
Результати обстеження приголомшили: чоловікові потрібна трансплантація серця. У нього спадкове захворювання – дилатаційна кардіоміопатія. Раніше хвороба про себе не давала знати, але поранення спровокувало її загострення. Коли медикаменти уже майже не допомагали підтримувати хворе серце, пацієнта поставили в лист очікування на трансплантацію.
На початку травня Єдина державна інформаційна система трансплантації (ЄДІСТ) визначила, що для пана Василя є донорське серце. Але він у Львові, а рятівне серце – на Одещині. Через війну небо для цивільних польотів закрите, а дорога каретою швидкої надто довга для донорського органу, який живе 4 години поза людським тілом. І тоді кардіохірурги Першого медичного об’єднання Львова прийняли рішення: їхати за серцем з пацієнтом.
Роман Домашич, керівник відділення кардіохірургії та трансплантації серця Першого медоб’єднання Львова: “Стан пацієнта був критичний. Зі своїм серцем він не прожив би і місяця. Донор ідеально підходив, але транспортувати його у Львів було неможливо. Тому ми оперативно взяли реципієнта, зібрали команду та апаратуру і вирушили в Одеську область на операцію”.
Трансплантацію львівські кардіохірурги провели в місті Балта Одеської області – на базі міської лікарні. Операція минула успішно і вже наступної доби після пересадки органу лікарі разом із пацієнтом повернулися до Львова. На 10-й день після трансплантації донорського серця пана Василя відпустили з лікарні додому. Стан його відповідає рівню перенесеного оперативного втручання.
Вічна пам’ять донору і вдячність його родині за рішення, яке дало лікарям можливість провести трансплантації 4 людям.
З початку 2024 року трансплант-команди в Україні провели 220 органних трансплантацій, з них 155 – від померлого донора.