Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube
Логотип Telegram, посилання поки неактивне

Людям із порушенням зору

Хто і як призначає антибіотики пацієнтам після трансплантації

Листопад, 25, 2022

Триває тиждень обізнаності про антибіотики. Він запроваджений ВООЗ, щоб застерегти людей від безконтрольного застосування таких препаратів. Пацієнтам після трансплантації органів треба особливо виважено підходити до використання антибіотиків.

Антибіотикорезистентність – це коли бактерії стають нечутливими до антибіотиків та протимікробних препаратів і, як наслідок, лікувати інфекцію стає важко або зовсім неможливо. У світі щорічно від резистентних до антибіотиків інфекцій помирає близько 700 тисяч людей.

Пацієнти після трансплантації органів пожиттєво приймають імуносупресивні препарати, а це означає, що їхня імунна система в особливому, зниженому статусі. Прийом антибіотиків може додатково пригнічувати імунітет, що є небажаним і небезпечним.
Водночас, пацієнти після трансплантації стають більш уразливими перед небезпечними бактеріальними інфекціями і часто організму не під силу впоратися з ними без допомоги антибіотиків. Тому відмовлятися від такої терапії так само небезпечно. Але при цьому важливо дотримуватися певних правил.

Найголовніше: рішення про призначення антибіотиків може прийняти лише лікар – сімейний або лікар «вузької» спеціалізації. У будь-якому разі, лікаря треба попередити, що пацієнт пройшов через трансплантацію.

Лікар, який визнав необхідність призначення антибіотиків, має обов’язково зв’язатися з трансплантологом, який спостерігає за пацієнтом, і порадитися щодо вибору препарату. Адже антибіотики є різних груп, різної дії і різними шляхами виводяться з організму.

Лікарі, які призначають антибіотики пацієнтам після трансплантації, мають враховувати багато додаткових факторів:

  • важливо, який саме орган або анатомічний матеріал був трансплантований, щоб враховувати, наприклад, особливості метаболізму та виведення з організму призначених антибіотиків;
  • має значення, які основні препарати-імуносупресанти приймає хворий, щоб запобігти негативній взаємодії (зниження ефективності імуносупресивного препарату, що може привести навіть до відторгнення трансплантованого органу або, навпаки, сумарний токсичний ефект);
  • після трансплантації алогенних (донорських) стовбурових клітин антибіотики широкого спектру здатні зруйнувати мікрофлору кишечника, яка захищає від розвитку реакції «трансплантат проти господаря», що теж треба брати до уваги.

Антибіотики слід приймати з дотриманням правил: дозування, кратності і часу прийому відповідно до рекомендацій лікаря. Не переривати курс лікування, а у разі небажаних реакцій повідомляти про це лікаря.

З серпня 2022 року відпуск антибіотиків здійснюється за е-рецептом. Рецепт можна отримати у будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. Якщо заклад не має технічної можливості виписувати електронний рецепт, тобто не підключений до ЕСОЗ, у такому разі лікар може виписати пацієнту паперовий рецепт.