Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube
Логотип Telegram, посилання поки неактивне

Людям із порушенням зору

Безбар’єрність має стати новою суспільною нормою в Україні.

Грудень, 7, 2021

Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні розроблена за ініціативи Першої леді Олени Зеленської та на виконання Указу Президента України від 3 грудня 2020 року «Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні».

Ця стратегія покликана популяризувати у суспільстві культуру безбар’єрності, як філософію гідності та прийняття.

«Ми, суспільство, на превеликий жаль, мало обізнані про культуру безбар’єрності . І це потрібно виправляти. Адже з проблемами доступності щодня стикаються майже всі. Це і похилі люди, і батьки з дітьми, і люди на візках, і молодь. Це необхідно змінювати, починаючи від гідного ставлення один до одного», – наголосив Дмитро Коваль, генеральний директор УЦТК.

За даними уповноваженої Президента України з питань безбар’єрності Тетяни Ломакіної – 58% громадян турбує питання вільного пересування, 56% – можливості для самовираження, а 38% – питання доступу до освіти.

«Безбар’єрність – це, перш за все, філософія суспільства без обмежень, в якому ми створюємо можливості для людей в тих сферах, де вони відчувають певні бар’єри: освітній, сфері зайнятості, доступу до інформації тощо. Також, відкриваючи нову локацію або створюючи послугу, ми маємо робити їх одразу доступними та зручними для всіх незалежно від фізичних особливостей», – додала Тетяна Ломакіна.Національна стратегія безбар’єрності ґрунтується на 6 основоположних принципах та включає в себе понад 250 ініціатив із розбудови доступного простору, які реалізовуватимуть в наступні роки. Ці заходи реалізовуватимуться у напрямках: соціальна, освітня, економічна, інформаційні, фізична та цифрова безбар’єрність. Ознайомитися та пройти тест на власну толерантність можна за посиланням https://bf.in.ua.

Для кращого розуміння, що таке безбар’єрність, варто знати такі терміни:Фізична безбар’єрність – усі об’єкти фізичного оточення доступні для всіх соціальних груп незалежно від віку, стану здоров’я, інвалідності, майнового стану, статі, місця проживання та інших ознак.

Інформаційна безбар’єрність – люди незалежно від їх функціональних порушень чи комунікативних можливостей мають доступ до інформації в різних форматах та з використанням технологій, зокрема шрифт Брайля, великошрифтовий друк, аудіодискрипція (тифлокоментування), переклад жестовою мовою, субтитрування, формат, придатний для зчитування програмами екранного доступу, формати простої мови, легкого читання, засоби альтернативної комунікації.

Цифрова безбар’єрність – усі суспільні групи мають доступ до швидкісного Інтернету, публічних послуг та публічної цифрової інформації. Це можливість відкритого доступу до швидкісного інтернету тим, для кого він є критичною необхідністю та умовою для спілкування, придбання речей, навчання, творчої та соціальної реалізації, а також інших потреб.

Суспільна та громадянська безбар’єрність – забезпечено рівні можливості участі всіх людей, їх об’єднань та окремих суспільних груп у житті громад та держави, рівний доступ до суспільно-політичного та культурного життя, сприятливе середовище для фізичного розвитку та самореалізації, а також інклюзивне середовище як передумова для участі у всіх формах суспільного життя та громадської активності.

Освітня безбар’єрність – створені рівні можливості та вільний доступ до освіти, зокрема освіти протягом життя, а також здобуття іншої професії, підвищення кваліфікації та опанування додаткових компетентностей.

Економічна безбар’єрність – всі громадяни незалежно від віку, статі, сімейного стану чи стану здоров’я мають умови та можливості для працевлаштування, отримання фінансових та інших ресурсів для заняття підприємництвом чи самозайнятістю. Впровадження програм професійної підготовки, кар’єрної орієнтації, навчання фінансовій грамотності, розвиток підприємницької культури, надання консультаційної підтримки, створення додаткових можливостей для дистанційної роботи – комплекс заходів і практик, які допоможуть працевлаштувати представників вразливих верств населення, зокрема осіб з інвалідністю, пенсіонерів, студентів без досвіду роботи, вагітних жінок і батьків у декреті.

Безбар’єрне середовище – це простір необмежених можливостей, в якому немає місця дискримінації та враховуються інтереси кожного.Безбар’єрність – загальний підхід до формування та імплементації державної політики для забезпечення безперешкодного доступу всіх груп населення до різних сфер життєдіяльності.

Гендерна рівність – рівний правовий статус жінок і чоловіків та рівні можливості для його реалізації, що дозволяє особам обох статей брати рівну участь у всіх сферах життєдіяльності суспільства.Доступність – забезпечення рівного доступу всім групам населення до фізичного оточення, транспорту, інформації та зв’язку, інформаційно-комунікаційних технологій і систем, а також до інших об’єктів та послуг, як у міських, так і в сільських районах.