П’ять згод на посмертне донорство – і 17 трансплантацій протягом двох днів.
Серед посмертних донорів – підліток. У 13-річного хлопця з Одещини діагностували інсульт. Попри всі зусилля медиків, врятувати його, на жаль, не вдалося. Родина хлопця прийняла непросте рішення: аби після смерті його органи могли продовжити чиєсь життя.
Єдина державна інформаційна система трансплантаціі (ЄДІСТ) визначила пари “донор-реципієнт”. Їх розділяли сотні кілометрів, але було зроблено все необхідне, аби претенденти на трансплантацію, а особливо діти, не втратили цей шанс. Працівники УЦТК забезпечили супровід кондиціонування донора, оперативно доставили до міжрегіональної лабораторії в Києві зразки крові для проведення дослідження на гістосумісність, також УЦТК було забезпечено перевезення бригади медиків одного з центрів трансплантації і транспортування анатомічного матеріалу.
Серед тих, кому провели рятівні пересадки – 4 дітей і 35-річна багатодітна мама.
Проведення трансплантацій припало на день Святого Миколая. У Інституті серця МОЗ України пересадили серце 7-річному Тихону. Після важкого вірусного захворювання у хлопчика розвинулася дилятаційна кардіоміопатія. Нове серце – його порятунок.
Також трансплант-команда Інституту пересадила легені 35-річній пані Маргариті, матері 5 дітей. Жінка очікувала цієї трансплантації понад 4 роки.
Для фахівців Інституту серця це перша пересадка легень. До цього в Україні було проведено 5 трансплантацій легень, але з початку 2024 року таку пересадку провели вперше.
Двоє дітей отримали нові нирки: у Львівському КНП “Клінічний центр дитячої медицини” пересадили нирку 9-річному Олегу, другу нирку трансплантували 6-річному Дмитру у Київському міському центрі нефрології та діалізу.
Ніч проти Святого Миколая провели в операційній і трансплантологи НДСЛ “Охматдит”. Майже півтора року очікувала пересадки печінки 17-річна Олена. Аутоімунний гепатит спричинив у дівчини цироз печінки – тільки пересадка донорського органу дає їй шанс на життя.
“У кожного свої подарунки на день Святого Миколая. Понад 800 км шляху, 10 годин в дорозі, 16 годин операційного часу і результат – посмішка пацієнтки сьогодні”, – так написав у соцмережах лікар-трансплантолог Охматдиту Олег Годік.
Згода ще чотирьох родин на посмертне донорство дала змогу пересадити органи 12 українцям. Протягом цих трьох днів органні трансплантації провели також у Першому медичному об’єднанні Львова, КНП “Київська міська клінічна лікарня 1” та Національному науковому Центрі хірургії та трансплантології імені О.О.Шалімова.
Дмитро Коваль, генеральний директор СДУ “Український центр трансплант-координації”:
“П’ять донорів протягом двох днів – це певний виклик для нашої системи трансплантації. Але чітка координація роботи всіх служб, співпраця медичних закладів та, найважливіше, професійність наших трансплант-команд дали бажаний результат – 17 українців отримали шанс на якісне повноцінне життя. Ще раз мали змогу переконатися – система працює. Дякуємо всім причетним”.
Стан усіх пацієнтів відповідає тяжкості перенесеного втручання.
Світла пам’ять померлим донорам. І вдячність родинам за ухвалені рішення і довіру до медиків.