Держава заохочує та популяризує добровільне безоплатне донорство крові та її компонентів. І хоча донори здійснюють донації не заради нагород і відзнак, визнання їхнього вчинку дуже важливе.
В Україні регулярні донори можуть отримати статус Почесного донора України і почесне звання Заслуженого донора України. Це закріплено Законом України “Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові”.
Статус Почесного донора України можуть отримати громадяни, які безоплатно, в максимально допустимих дозах, здійснили:
- 40 донацій крові;
- 60 донацій плазми крові, заготовлених методом аферезу;
- 40 донацій клітин крові (еритроцити, тромбоцити, лейкоцити), заготовлених методом аферезу.
Якщо йдеться про змішане донорство (коли людина здає в різний час і кров, і компоненти крові), то одна донація крові прирівнюється до двох донацій плазми та однієї донації клітин крові, заготовлених методом аферезу.
Часовий проміжок, у межах якого проведено донації, на отримання статусу не впливає.
Клопотання про отримання статусу Почесного донора порушують суб’єкти системи крові перед закладами охорони здоров’я, які належать до сфери управління міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, а також перед структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних та м. Києва держадміністрацій.
Рішення про присвоєння статусу Почесного донора приймається протягом п’яти робочих днів з дня надходження відповідного клопотання.
Таким особам видається посвідчення і вручається нагрудний знак “Почесний донор України”.
Пільги для Почесного донора. Згідно з ч. 5 ст. 21 Закону, Почесні донори України мають право на отримання надбавки до пенсії у розмірі 10 відсотків затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.
Це положення втрачає силу в 2025 році, однак ті, хто отримав статус Почесного донора до настання 2025 року, матимуть право на надбавку до пенсії, досягнувши відповідного віку.
Якщо надання статусу Почесного донора розглядається й відбувається на обласному рівні, то Заслужений донор України — державна нагорода. Цю відзнаку отримують донори, які безоплатно, в максимально допустимих дозах, здійснили:
- 100 донацій крові;
- 120 донацій плазми, заготовленої методом аферезу;
- 100 донацій тромбоцитів, заготовлених методом аферезу.
У разі змішаного донорства підрахунок здійснюється за тим самим принципом, що і для присвоєння статусу Почесного донора.
Порядок отримання дещо відрізняється. Згідно з Указом Президента “Про почесні звання України”, клопотання про присвоєння звання Заслуженого донора подає підприємство, установа або організація, де донор працює, до відповідного органу чи організації вищого рівня залежно від підпорядкованості. Надалі клопотання передається Президентові України через обласні державні адміністрації.
Звання присвоюється указом Президента України. Заслуженому донору вручається посвідчення та нагрудний знак.
Законом України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” для Заслужених донорів передбачено пенсійну надбавку.