Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube

Людям із порушенням зору

Ще двом пацієнтам підібрали спорідненого донора серед українців

Грудень, 15, 2023

Для пацієнтів, які борються з онкогематологічним захворюванням і потребують пересадки гемопоетичних стовбурових клітин, вдалося знайти ще двох споріднених донорів в Українському реєстрі донорів кісткового мозку.

Спочатку доноркою стала молода дівчина. Вона розповіла, що про реєстр дізналася з соцмереж ще чотири роки тому, тоді ж замовила набір для взяття зразка. Коли їй зателефонували і повідомили, що вона є спорідненою з пацієнтом, який потребує пересадки кісткового мозку, погодилася без вагань.

Зазвичай, для порятунку реципієнта, стовбурові клітини відбирають з крові. Така процедура триває 3-5 годин, кров донора проходить через спеціальний апарат, який відбирає необхідні клітини і повертає кров донору. Це відбувається амбулаторно і без знеболення. Але приблизно у 20 % випадків, при певних діагнозах і станах, є потреба провести відбір стовбурових клітин з тазових кісток. Така процедура проводиться під загальним знеболенням в лікарні і саме такий забір клітин потрібен був пацієнту у цьому випадку.

Про те, як пройшов забір, донорка розповіла так: “Я приїхала до лікарні на 8 ранку, а о 15:00 вже поїхала додому. Весь процес схожий на маленьку операцію, в мене взяли кров на аналіз, зробили крапельницю та забрали в операційну, спала я приблизно хвилин 50, прокинулася вже в палаті, за хвилин 15 повністю прийшла до тями від анестезії і через пів годинки вже пила каву з цукерками. Були дуже класні лікарі, які постійно чергували біля мене. Вже вдома прийшло розуміння, що зробила добру справу, а увечері дізналася що мій реципієнт – дитина, і тоді розплакалась. Маю велику надію, що частинка мене врятує дитину, і вона проживе прекрасне життя”.

За кілька днів Український реєстр донорів кісткового мозку підібрав ще одного донора серед українців. Ним став молодий чоловік, який наразі надає допомогу захисникам в одному з стабілізаційних пунктів. Він зареєструвався потенційним донором влітку цього року, а за кілька місяців виявилося, що його клітини можуть когось врятувати. Хлопець оперативно приїхав до Києва, у НДСЛ Охматдит йому провели забір гемопоетичних клітин з крові.

Процедура обстеження і забору зайняла кілька годин, донор подякував лікарям: “Зробили все, щоб донація пройшла успішно і максимально комфортно”. Того ж дня молодий чоловік повернувся на стабілізаційний пункт.

Зазвичай, у реєстрі і в центрах трансплантації розповідають про пацієнтів, яким провели рятівні пересадки. Цього разу імена реципієнтів залишаються невідомими, бо донори погодилися розказати свої історії. Щоб більше людей зрозуміли – стати донором і врятувати когось з українців зовсім нескладно.

За українським законодавством донор і реципієнт, якщо виявлять бажання, зможуть отримати інформацію одне про одного через два роки після трансплантації.

За 11 місяців 2023 року проведено 315 трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин, з них 41 – від неродинного донора. І цьогоріч уже трьом пацієнтам підібрали генетичного близнюка серед українців.