Послуги з трансфузії мають бути доступними і якісними. Цьому сприятимуть зміни, запроваджені кількома урядовими ініціативами, зокрема, Постановою Кабінету Міністрів України від 7 березня № 254.
Постановою затверджено:
- порядок реалізації донорської крові та компонентів крові суб’єктами системи крові;
- методику розрахунку вартості виробництва крові та її компонентів для трансфузій;
- методику формування ціни для придбання плазми для фракціонування.
Це означає, що в Україні запроваджується нова модель взаємовідносин між суб’єктами системи крові (центрами крові і станціями переливання крові) та закладами охорони здоров’я, які проводять трансфузії в межах програм НСЗУ.
Заклади охорони здоров’я мають розрахувати свою потребу в донорській крові та її компонентах і укласти відповідні договори на їх отримання з суб’єктами системи крові в своєму регіоні.
Суб’єкти системи крові можуть проводити господарську діяльність із заготівлі та тестування донорської крові та її компонентів крові лише за наявності відповідної ліцензії.
Таку ліцензію отримують тільки ті заклади, які довели, що:
- їх виробничі процеси відповідають міжнародним стандартам GMP;
- мають впроваджену систему контролю якості випущених компонентів крові.
Кожен заклад охорони здоров’я, де надають послуги методом трансфузії, повинен мати:
- лікарняний банк крові;
- лабораторію трансфузійної імунології;
- лікарняний трансфузіологічний комітет.
У разі надзвичайних ситуацій – масових травм, обстрілів, катастроф – лікарня отримає додаткові запаси компонентів крові безкоштовно від центру крові, з яким має договір.
Наголошуємо: донорська кров та її компоненти, що надходять до лікарень у рамках укладених договорів, надаються безкоштовно для пацієнта.