Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube

Людям із порушенням зору

Як підбирають неродинного донора для пересадки кісткового мозку

Квітень, 12, 2024

Якщо трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин є необхідною в протоколі лікування, але серед родичів першої лінії не знайшли ДНК-спорідненої людини, починається пошук неродинного донора.

Його шукають за допомогою спеціально створених для цього реєстрів. В Україні в 2018 році створено недержавну організацію “Український реєстр донорів кісткового мозку”, яка має в базі майже 12 тисяч потенційних донорів. Український реєстр донорів кісткового мозку інтегрований у світовий реєстр донорів WMDA (нараховує понад 43 млн) і співпрацює з ним.

Потенційними донорами гемопоетичних стовбурових клітин можуть бути чоловіки і жінки:

  • віком 16-58 років;
  • маса тіла яких понад 40 кг;
  • у яких відсутні хронічні хвороби або будь-які інші тяжкі захворювання.

Збіг стовбурових клітин донора і реципієнта визначається за ДНК-маркерами, які називаються людськими лейкоцитарними антигенами (HLA). Ці антигени є на білих клітинах крові – лейкоцитах.

Коли людина погоджується на потенційне донорство, вона отримує тест-набір, за допомогою якого робить забір клітин з внутрішнього боку щоки. За цим зразком ДНК у відповідних сертифікованих лабораторіях визначають лейкоцитарні антигени (HLA) потенційного донора, які заносять до бази реєстрів.

Коли пацієнту потрібна алогеннна (неродинна) трансплантація, медики закладу, де він перебуває, подають до Українського реєстру запит з відповідними лабораторними дослідженнями і визначеними лейкоцитарними антигенами (HLA).

Працівник реєстру з відповідною кваліфікацією щодо пошуку неродинного донора кісткового мозку проводить пошук та селекцію оптимальних кандидатів. Спочатку його проводять в Українському реєстрі донорів кісткового мозку, а якщо збігів там не виявлено, пошук продовжують у світовому реєстрі. Аби донор підійшов реципієнту, потрібно аби їхні ДНК співпали на 100% по 10-12 показниках (антигенах).

Співробітник реєстру формує офіційну відповідь з результатами пошуку та може рекомендувати одного або кількох споріднених донорів. Ці результати передають до медичного закладу, де перебуває пацієнт, і лікарі цього закладу приймають остаточне рішення щодо затвердження неродинного донора для проведення трансплантації. Цей висновок визначається насамперед результатами генетичного співпадіння, а вже потім іншими чинниками, наприклад, географією перебування донора.

З потенційним донором в Україні чи за кордоном зв’язуються представники відповідного реєстру і уточнюють – чи не передумав він стати донором та чи має можливість зробити це у визначений термін. Якщо відповідь позитивна, узгоджують дату початку підготовки до забору стовбурових клітин.