Це означає, що вже вдесяте українець рятує українця.
Український реєстр донорів кісткового мозку визначив спорідненим донором для пересадки кісткового мозку одному з пацієнтів НДСЛ “Охматдит” молоду жінку. Процедуру забору клітин провели медики Охматдиту.
Донорка поділилася своїм досвідом і пережитими емоціями: “На кожному етапі підготовки до донації все було максимально комфортно: мені організували обстеження у моєму місті, лікарі детально пояснювали кожен крок і я знала, чого очікувати. У день донації я відчувала лише втому, але це дрібниці порівняно з тим, що я можу допомогти іншій людині.”
Пересадку рятівних клітин пацієнту вже проведено, стан його стабільний. Інформація про реципієнта не розголошується – у стандартах Українського реєстру, згідно з міжнародними рекомендаціями, визначено, що за взаємної згоди реципієнт і донор можуть познайомитися лише після двох років з дня проведення трансплантації. Хоча до того часу протягом цих двох років вони можуть листуватися через реєстр анонімно.
Бути донором кісткового мозку – це безпечно і неймовірно важливо. Стовбурові клітини повністю відновлюються через кілька тижнів, але цей крок може подарувати пацієнту з раком крові шанс на життя.
Наразі в Україні алогенні трансплантації від неродинного донора проводять 3 медичні заклади. Роблять це у співпраці з Українським реєстром донорів кісткового мозку, який долучений до світового реєстру і це дає можливість підбирати донора в різних країнах світу. Завдяки цьому проведено 177 трансплантацій від неродинного донора, з них 10 – від українських донорів.
Загалом, в Українському реєстрі – 13 759 потенційних донорів. Що більша кількість українців зареєструється, тим вища ймовірність підібрати спорідненого донора.
Зареєструватися в Українському реєстрі донорів кісткового мозку: https://ubmdr.org/Home/RegisterDonor.
За 11 місяців 2024 року в Україні проведено 376 трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин, з них 54 – дітям. Трансплантацію проводять в 11 медичних центрах. Найбільше пересадок виконано у НДСЛ “Охматдит” (74), КНП “Клінічний центр онкології, гематології, трансплантології та паліативної допомоги Черкаської облради” (70), КНП “Київський центр нефрології та діалізу” (68).