На запрошення Інституту донорства та трансплантації Іспанії (DTI) співробітники Українського центру трансплант-координації (УЦТК) на чолі з генеральним директором центру Дмитром Ковалем з 15 по 17 листопада 2021 року відвідали з робочим візитом головний центр та лікарні Каталонії, які розвивають систему трансплантації в Іспанії. Досвід Іспанії в розбудові національної системи трансплантації сягає 30 років.
Основна мета поїздки – детальне вивчення організації роботи системи трансплантації в Іспанії та підготовка українських фахівців у галузі трансплантації за сучасними європейськими стандартами. Також сторони обговорили подальші кроки для спільної співпраці та реалізацію спільних проєктів.
Візит розпочався з головного офісу та центру донорства та трансплантації органів на базі лікарні – Університету Барселони. Українська делегація ознайомилися з організацією системи трансплантації в Іспанії, зокрема з організацією ведення документації, ведення бази даних донорів та зберігання даних у національній системі охорони здоров’я . Також обговорили роль трансплант-координаторів та їх підготовку. На завершення першого дня робочого візиту зустрілися з керівниками програм трансплантації органів та керівником відділу імунології з метою ознайомлення з технікою використання перехресного збігу донор/реципієнт.
16 листопада керівники УЦТК відвідали регіональний офіс Донорства та трансплантації органів, тканин, клітин Каталонії, де ознайомились з системою побудови національної та регіональної служби. Також обговорили процеси адміністрування системи, визначення ступенів екстреності трансплантації, ведення листів очікування, схеми розподілу органів, особливості законодавства у сфері трансплантації органів і тканин, біоімплантів. Після відвідали банк органів та тканин в Каталонії, де була представлена схема їх обробки та зберігання. Також відбувся візит до регіональної клініки Університету Барселони, де була представлена служба екстреної допомоги. Експерти наочно побачили за якими правилами та процедурами функціонує регіональний реєстр донорства та трансплантації та здійснюються стандартні операційні процеси.
В останній день відбувся робочий візит до медичного факультету Університету Барселони. Заступник декана розповів про рейтинг Університету у світі, систему медичної освіти та програм з навчання трансплантології відповідно до рівня освіти базовий, середній та магістерський. Під час дискусії керівники установ обговорили можливості навчання українських фахівців у сфері донорства та трансплантації, сумісно із Барселонським університетом.
«Ми побачили всі процеси від і до…Починаючи від формування листа очікування і обстеження реципієнта, процесу трансплантації й ролі лабораторного супроводу, закінчуючи післятрансплантаційним супроводом пацієнта. Весь цей процес не можливий без навчання. Тому, обов’язковим моментом було відвідування університету Барселони, де відбувається навчання і координаторів, і трансплантологів. З керівництвом університету обговорили можливість навчання українських фахівців, та інші напрямки співпраці,” – підкреслив Дмитро Коваль.
В кінці поїздки фахівці УЦТК здійснили візит до приватного фонду Хосе Карераса, що є єдиним власником реєстру донорів кісткового мозку в Іспанії. Де ознайомилися з моделлю співпраці фонду з усіма державними установами, особливостями фінансування та ведення реєстру ТКМ. “Цікаво було відвідати не державний фонд Хосе Каререса, що є єдиним власником реєстру донорів кісткового мозку в Іспанії. Фонд співпрацює з усіма державними установами та забезпечує трансплантатом усі центри. В Україні також діє не державний реєстр Український реєстр донорів кісткового мозку, створений для допомоги у пошуку неродинного донора пацієнтам з лейкемією та іншими важкими захворюваннями крові, які потребують трансплантації кісткового мозку”, – розповів директор УЦТК.