У Черкаський обласний онкологічний диспансер за добу медики пересадили дві донорські нирки і донорський кістковий мозок. Вони зробили це, коли через російські обстріли у місті повністю зникло світло.
Напередодні, увечері 22 листопада, стало відомо, що у Запорізькій лікарні екстреної та швидкої допомоги медики констатували пацієнту смерть мозку, а родичі дали згоду на донорство органів. Єдина державна інформаційна система трансплантації (ЄДІСТ) підібрала двох найбільш сумісних з донором реципієнтів.
Шанс отримала 56-річна пані Зульфія з Черкас. Жінка має хронічну хворобу нирок 5 ступеня і вже два з половиною роки чекала на пересадку. Такий же діагноз у мешканки Кропивницького, 54-річної пані Олени. Вона також в листі очікування півтора року.
Того ж вечора бригада черкаських медиків терміново виїхала до прифронтового Запоріжжя. Паралельно, в Черкасах, інша бригада зайнялася підготовкою до трансплантації.
Ніч в операційній і дві дороги по 400 кілометрів. До Черкас хірурги поверталися під вибухи російських ракет. Після масованої атаки місто було знеструмлене. Але в лікарні ввімкнули генератори, підготували два місця в одній операційній і почали дві пересадки. Бригада трансплантологів, якою керував Roman Moraru-Burlesku, практично одночасно пересадила нирки обом пацієнткам. Уже наступного дня стало зрозуміло – гемодіаліз їм більше не потрібен, пересаджені нирки в обох працюють.
Коли стомлені хірурги вночі залишали операційну, у сусідньому гематологічному відділенні готувалися до трансплантації донорського кісткового мозку. Пацієнтка – 35-річна черкащанка Олександра з діагнозом «гостра лімфобластна лейкемія». Жінка майже рік проходить лікування, їй провели тотальне опромінення тіла. Завдяки Українському реєстру донорів кісткового мозку вдалося знайти донора в Німеччині. Опівночі пакет з рятівними клітинами привезли до лікарні, а о другій ночі їх вже ввели пацієнтці. Наразі пані Олександра в стерильному боксі і у неї триває важливий період відновлення.
Усі медичні заклади, які задіяні в процесі трансплантації, мають резервні джерела живлення, які забезпечують енергією, насамперед, операційні та реанімацію. Відсутність світла неймовірно ускладнює роботу медиків, але не зупиняє процес надання якісної професійної допомоги.
Безмежна подяка ЗСУ за можливість жити і працювати.
І вдячність родичам донора за мужні рішення.