Медики Черкаського клінічного онкоцентру вже 100+2 разів пересадили пацієнтам клітини кісткового мозку від родинного чи неродинного донора. Це найскладніший вид пересадки гемопоетичних стовбурових клітин. Зокрема, в Україні пересадки клітин від неродинного донора виконують лише три клініки.

“Ювілейна” пацієнтка, яка днями вже залишила лікарню – 40-річна Наталя Козачек з Полтавщини.
Ще у 2013 році жінці діагностували хронічне мієлопроліферативне захворювання крові та призначили таблетовану хіміотерапію. Тоді хвороба на деякий час відступила і в ремісії Наталя навіть народила дитину. Але цьогоріч стан жінки значно погіршився, медики дійшли висновку, що потрібна трансплантація кісткового мозку. Наталя подала заявку на лікування за кордоном, але отримала відмову, аргументовану наявністю таких закладів лікування і в Україні.
Полтавські медики порадили Наталі звернутися до Черкаського клінічного онкоцентру, фахівці якого мають уже значний досвід у проведенні ТКМ. Лабораторні дослідження показали, що ніхто з родичів пацієнтки не є імуносумісним з нею, тож донора шукали через Український реєстр донорів кісткового мозку і знайшли у Польщі. Клітини доставили до Черкас і в середині червня медики центру провели трансплантацію.

Після місяця реабілітації лікарі констатували, що пересаджені клітини прижилися і почали виробляти здорові елементи крові.
Днями Наталю виписали з лікарні, вона повернулася до чоловіка і доньки. Попереду на неї чекає ще тривала реабілітація, близько 2 років жінка перебуватиме під постійним спостереженням лікарів. Але тепер вона має всі шанси на тривале здорове життя.

Віктор Парамонов, директор КНП “Клінічний центр онкології, гематології, трансплантології та паліативної допомоги ЧОР”: “Доки Наталю готували до виписки, наші фахівці провели ще дві пересадки клітин від неродинного донора. Всього кілька років тому українці могли отримати таку медичну допомогу лише за кордоном, тепер ми успішно надаємо її у своїй країні. За ці 4-5 років ми зробили просто неймовірний стрибок у розвитку цього напрямку. Пишаємося професіоналізмом наших фахівців і дякуємо державі за підтримку”.
Історія трансплантації кісткового мозку в Черкасах розпочалася у 2019 році – тоді тут провели першу аутологічну трансплантацію кісткового мозку. У 2021 році вперше пересадили клітини від родинного і неродинного донора. Загалом з 2019 року тут виконано майже 300 трансплантацій кісткового мозку.

Пересадки гемопоетичних стовбурових клітин проводять в 11 медичних закладах. Протягом першої половини 2025 року виконано 218 трансплантацій, з них 42 – дітям.
Медична допомога з використанням методу ТКМ, дотрансплантаційний період і пострансплантаційний супровід оплачує держава через НСЗУ.