Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube
Логотип Telegram, посилання поки неактивне

Людям із порушенням зору

Триває тиждень обізнаності про антибіотики

Листопад, 24, 2023

Він запроваджений ВООЗ і має за мету нагадати людям про важливість правильного використання антибактеріальних препаратів, аби запобігти антибіотикорезистентності.

За даними ВООЗ саме з антибіотикорезистентністю у 2019 році пов’язано майже 5 млн смертей. Якщо інфекції стануть нечутливими до антибіотиків, 3 з 10 випадків пневмонії закінчуватимуться смертю і лише чверть людей, які хворіють на туберкульоз, зможуть одужати.

Чи є особливості прийому антибіотиків для людей з трансплантованими органами?

Пацієнти після трансплантації органів пожиттєво приймають імуносупресивні препарати, а це означає, що їхня імунна система в особливому, зниженому статусі. Прийом антибіотиків може додатково пригнічувати імунітет, що є небажаним і небезпечним.

Водночас, пацієнти після трансплантації стають більш уразливими перед небезпечними бактеріальними інфекціями і часто організму не під силу впоратися з ними без допомоги антибіотиків. Тому відмовлятися від такої терапії так само небезпечно. Але при цьому важливо дотримуватися певних правил.

Рішення про призначення антибіотиків може прийняти лише лікар – сімейний або лікар “вузької” спеціалізації. Лікаря треба обов’язково попередити, що пацієнт пройшов через трансплантацію.

Лікар, який визнав необхідність призначення антибіотиків, має обов’язково зв’язатися з трансплантологом, який спостерігає за пацієнтом, і порадитися щодо вибору препарату. Адже антибіотики є різних груп, різної дії і різними шляхами виводяться з організму.

При призначенні антибіотиків важливо враховувати наступне:

  • який саме орган або анатомічний матеріал був трансплантований, бо з цим пов’язані особливості метаболізму та виведення з організму призначених антибіотиків;
  • які основні препарати-імуносупресанти приймає хворий, щоб запобігти негативній взаємодії (зниження ефективності імуносупресивного препарату, що може спричинити навіть відторгнення трансплантованого органу або, навпаки, сумарний токсичний ефект);
  • антибіотики слід приймати з дотриманням правил: дозування, кратності і часу прийому відповідно до рекомендацій лікаря. Не переривати курс лікування, а у разі небажаних реакцій повідомляти про це лікаря.