Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube
Логотип Telegram, посилання поки неактивне

Людям із порушенням зору

Трансплантація. Прийшов час поговорити

Грудень, 21, 2021

24 грудня – два роки, як в Україні перезапустили трансплантацію, а в січні – уже рік, як почав працювати Український центр трансплант-кооординації. Для вітчизняної медицини це був напружений і дуже результативний період – майже півтисячі трансплантацій за рік. Мабуть, жодна сфера у медицині не розвивалася так стрімко і не мала такої колосальної підтримки держави, суспільства і медіа. 

Про це та інше йшлося під час зустрічі керівників Українського центру трансплант – координації з журналістами та представниками медичних центрів, що проводять трансплантації.

Популяризація теми донорства, безоплатної пожертви органів не можлива без ЗМІ. Тому під час зустрічі із журналістами обговорювалися надзвичайно чутливі теми.

Також було презентоване всеукраїнське дослідження: «Як ставляться до трансплантації українці, чого бояться і чому довіряють.»

За словами директора УЦТК Дмитра Коваля, розвиток трансплантації у 2021 році став можливим, зокрема, завдяки змінам у нормативній базі, у тому числі, спрощенню алгоритму дій для проведення трансплантації та декриміналізації операцій з трансплантації, завдяки ініціативи окремих керівників клінік, і звичайно ж, завдяки підтримки ЗМІ.

В даний час трансплантація в Україні проводиться в рамках пілотного проєкту МОЗ України, в якому беруть участь 26 клінік, але активними учасниками прокту є 10-12 клінік, решта провела 1-2 трансплантації.

Про центр.

Український центр трансплант-координації (УЦТК) працює з січня 2021 року. Його місія – координація діяльності усіх учасників системи трансплантації, донорства крові та її компонентів. Центр прагне забезпечити рівний та своєчасний доступ до медичних послуг з трансплантації для всіх громадян України. УЦТК забезпечує функціонування та адміністрування Єдиної державної інформаційної системи трансплантації органів та тканин (ЄДІСТ). У 2021 році всі пари «донор-реципієнт» ( при трансплантаціях від померлого донора) підбиралися саме через ЄДІСТ відповідно до найкращого збігу за імунологічними показниками та з урахуванням черговості. Це підвищує ефективність і безпечність таких втручань, а також усуває корупційну складову.

Про трансплантацію.

Протягом кількох десятиліть в Україні проводились поодинокі посмертні органні трансплантації. Трансплантації від живого донора обчислювалися кількома десятками в рік. При цьому держава виділяла великі кошти на лікування українців за кордоном. Так, у 2020 році ця сума становила 1, 089 млрд. грн. Водночас, якби така медична допомога була надана цим пацієнтам в Україні, то витрати склали б 389 млн.грн.

Поворотним у трансплантації стало прийняття змін до Закону «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині» від 20.12.2019 року. І уже в грудні 2019 року після значної перерви в Ковельській районній лікарні за участі столичних лікарів було проведено трансплантацію серця і нирок від померлого донора. На сьогодні трансплантації органів і трансплантації кісткового мозку виконують у 26 центрах у чотирнадцяти регіонах України. Фінансування відбувається за рахунок держави у рамках пілотного проєкту з трансплантації, а у 2021 році було підвищено оплату за трансплантацію серця (2 001 059 грн) та трансплантацію легень (2 678 507 грн). 

На сьогодні в Україні виконують трансплантації нирок, печінки, серця, рогівки ока, шкіри, кісткового мозку.

Про підсумки 2021 року.

Станом на 20 грудня 2021 року в Україні виконано понад 300 органних трансплантацій. Важливо, що трансплантацій від посмертного донора виконано більше, ніж від живого донора. Цьогоріч вперше було пересаджено серце дітям, вперше проведено трансплантацію легень та вперше виконано симультантну трансплантацію (пацієнту одночасно пересаджено серце і нирки). У 2021 році також було проведено 19 трансплантацій кісткового мозку від неродинного донора, з них 17 – дітям.

Про донорство.

Законодавчо у нас в Україні закріплена презумпція незгоди, тобто вважається, що всі українці незгодні, щоб у них після смерті мозку вилучали органи. На сьогодні посмертне донорство можливо за письмової згоди родичів померлого. Також у Законі передбачено, що людина може дати прижиттєву згоду на донорство, звернувшись до трансплант-координатора або УЦТК. Але наразі таких прижиттєвих згод у ЄДІСТ не більше 50. На прикінці минулого тижня Верховна Рада ухвалила зміни до закону, які дають змогу надавати прижиттєву згоду (або незгоду) на донорство через портал ДІЯ.

Про плани на 2022 рік. 

Пілотний проєкт із трансплантації продовжено до грудня 2023 року, що дає можливість і надалі збільшувати кількість операцій, проведених в Україні. Завдяки практичному досвіду, отриманому в 2021 році та відповідно до стратегічного плану розвитку системи трансплантації, у 2022 році розпочинаються роботи зі стандартизації медичних закладів і лабораторій за участі фахівців УЦТК.

Напрямки в трансплантації, які прагнуть освоїти українські фахівці і на які очікуватимемо в наступному році – пересадка підшлункової залози, кишківника, шкіри від померлого донора. Останнє можливе за умови створення і розвитку банків тканин і надзвичайно важливе для розвитку вітчизняної медицини опіків.

Також планується запровадження в Програмі медичних гарантій пакету медичних послуг по супроводу пацієнтів після трансплантації. А ліки проти відторгнення планується включити до програми реімбурсації. УЦТК готовий долучитися до командної роботи з НСЗУ за цими напрямками.