Трансплантація – складне хірургічне втручання і потрібен час, щоб повернутися до нормального харчування, пересування та догляду за собою. Немає встановленого терміну, протягом якого після трансплантації органів люди повертаються додому.
Під час перебування у лікарні реципієнт тісно співпрацює зі своєю трансплант-командою: лікарем, який проводив операцію, лікарем іншої спеціальності, який спостерігає за станом здоров’я після трансплантації, а також трансплант-координатором. Саме трансплант-команда оцінює низку факторів, щоб визначити, коли реципієнта можна виписати зі стаціонару. Це залежить від:
- типу органу, який пересаджено (нирка, печінка, легені тощо), бо термін відновлення для кожного органу різний;
- загального стану здоров’я реципієнта, його стану перед трансплантацією;
- результатів лабораторних досліджень;
- інших хронічних проблем зі здоров’ям;
- наявності помічників і підтримки вдома.
У перші кілька місяців після трансплантації слід регулярно консультуватися у трансплантолога, щоб переконатися, що новий орган функціонує добре. Кількість консультацій та обстежень залежить від особистої історії здоров’я реципієнта та його самопочуття. Трансплантологи розписують для кожного реципієнта план лікування, план обстежень і консультацій. Зазвичай, схема післяопераційних консультацій з медиками виглядає так:
1 місяць після операції – стаціонарний період та дві зустрічі на тиждень після нього: консультація з лікарем та лабораторні дослідження кожного разу.
2 місяць після операції – один раз на тиждень консультація та лабораторні дослідження.
Через 3 і 4 місяці після операції – кожні два тижні лабораторні дослідження і один раз на місяць візит до лікаря.
Через 6 місяців після операції – лабораторні дослідження один раз на місяць і кожні 3-6 місяців візит до лікаря.
Через рік після операції – кожні 3-4 місяці слід проводити лабораторні дослідження і один раз на рік відвідувати лікаря-трансплантолога.