Триває тиждень обізнаності про антибіотики. Він запроваджений ВООЗ, щоб застерегти людей від безконтрольного застосування таких препаратів. Пацієнтам після трансплантації органів треба особливо виважено підходити до використання антибіотиків.
Антибіотикорезистентність – це коли бактерії стають нечутливими до антибіотиків та протимікробних препаратів і, як наслідок, лікувати інфекцію стає важко або зовсім неможливо. У світі щорічно від резистентних до антибіотиків інфекцій помирає близько 700 тисяч людей.
Пацієнти після трансплантації органів пожиттєво приймають імуносупресивні препарати, а це означає, що їхня імунна система в особливому, зниженому статусі. Прийом антибіотиків може додатково пригнічувати імунітет, що є небажаним і небезпечним.
Водночас, пацієнти після трансплантації стають більш уразливими перед небезпечними бактеріальними інфекціями і часто організму не під силу впоратися з ними без допомоги антибіотиків. Тому відмовлятися від такої терапії так само небезпечно. Але при цьому важливо дотримуватися певних правил.
Найголовніше: рішення про призначення антибіотиків може прийняти лише лікар – сімейний або лікар «вузької» спеціалізації. У будь-якому разі, лікаря треба попередити, що пацієнт пройшов через трансплантацію.
Лікар, який визнав необхідність призначення антибіотиків, має обов’язково зв’язатися з трансплантологом, який спостерігає за пацієнтом, і порадитися щодо вибору препарату. Адже антибіотики є різних груп, різної дії і різними шляхами виводяться з організму.
Лікарі, які призначають антибіотики пацієнтам після трансплантації, мають враховувати багато додаткових факторів:
- важливо, який саме орган або анатомічний матеріал був трансплантований, щоб враховувати, наприклад, особливості метаболізму та виведення з організму призначених антибіотиків;
- має значення, які основні препарати-імуносупресанти приймає хворий, щоб запобігти негативній взаємодії (зниження ефективності імуносупресивного препарату, що може привести навіть до відторгнення трансплантованого органу або, навпаки, сумарний токсичний ефект);
- після трансплантації алогенних (донорських) стовбурових клітин антибіотики широкого спектру здатні зруйнувати мікрофлору кишечника, яка захищає від розвитку реакції «трансплантат проти господаря», що теж треба брати до уваги.
Антибіотики слід приймати з дотриманням правил: дозування, кратності і часу прийому відповідно до рекомендацій лікаря. Не переривати курс лікування, а у разі небажаних реакцій повідомляти про це лікаря.
З серпня 2022 року відпуск антибіотиків здійснюється за е-рецептом. Рецепт можна отримати у будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. Якщо заклад не має технічної можливості виписувати електронний рецепт, тобто не підключений до ЕСОЗ, у такому разі лікар може виписати пацієнту паперовий рецепт.