Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube

Людям із порушенням зору

Двічі герой. Захисник став донором для своєї сестри

Лютий, 2, 2024

Черкащанці Валентині Чувізовій у травні минулого року діагностували гостру мієлоїдну лейкемію. Через агресивний перебіг хвороби лікарі констатували – без трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин досягти стійкої ремісії не вдасться. Почалися пошуки родинного донора.

Донорами кісткового мозку можуть бути близькі родичі, віком від 18 до 55 років, які генетично сумісні з реципієнтом. За статистикою споріднений родинний донор стовбурових клітин крові є лише у 20-30% пацієнтів. Валентині пощастило – після проведених генетичних досліджень з’ясувалося, що донором для неї може стати брат Олександр. На той час він служив у війську, воював на Донецькому напрямку.

Олександр приїхав у відпустку і пройшов необхідне обстеження. Валентину почали готувати до пересадки, але в процесі підготовки виникли певні ускладнення і трансплантацію відтермінували. Олександру ж треба було повертатися на службу – тоді медики вирішили заморозити його клітини. Забір клітин кісткового мозку провели наприкінці серпня, а 5 вересня Олександр загинув. Через два місяці його сестрі успішно пересадили рятівні клітини.

Віктор Парамонов, директор Черкаського клінічного онкологічного центру: “У нашому центрі проведено понад 170 трансплантацій кісткового мозку, я, мабуть, пам’ятаю всіх наших пацієнтів, але ця історія мене особливо вразила. І те, звідки цей чоловік приїхав рятувати сестру, і те, як він рвався повернутися у свій підрозділ, хоча і міг би ще затриматися у нас на реабілітацію. Це людина, яка рятувала і країну, і окремо – дорогу людину. Він двічі Герой, а його історія мотивує працювати ще більше і ефективніше”.

Валентина уже повернулася додому, але процес реабілітації триває. Каже, що має тепер жити за двох – доглядати сад, посаджений братом. А головне – бути поруч з 80-літньою мамою: “Брат дуже переживав, аби я не залишила маму саму. Я її догляну, бо відчуваю, що його клітини приживаються і додають мені сили”.

Черкаський клінічний онкологічний центр – один з восьми, де проводять трансплантацію гемопоетичних стовбурових клітин. З минулого року у центрі встановлено лабораторне обладнання, необхідне для HLA-типування – високоточного дослідження на генетичну гістосумісність донора кісткового мозку і реципієнта. Всього у центрі проведено 176 трансплантацій кісткового мозку.