Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube

Людям із порушенням зору

У лікарні “Феофанія” почали програму родинної трансплантації печінки

Лютий, 5, 2025

У вересні минулого року у 48-річної одеситки виявили цироз печінки. Після додаткових обстежень з’ясувалося, що причиною був гепатит С, а єдиним шансом на повноцінне життя для пацієнтки стала трансплантація.

Жінці провели лікування від гепатиту С і поставили у “лист очікування” на донорський орган. Наразі такої пересадки в Україні очікують 586 пацієнтів. Єдина державна інформаційна система трансплантації (ЄДІСТ) підбирає найбільш спорідненні пари “донор-реципієнт” згідно з чергою, надаючи переваги дітям і людям з найвищим статусом екстреності. Спрогнозувати – скільки часу доведеться чекати донорського органу, складно.

Рішення допомогти мамі прийняв її 21-річний син Максим: після того, як лабораторні обстеження підтвердили їхню імуносумісність, Максим підписав згоду на прижиттєве донорство.

Фахівці Центру трансплантації органів та анатомічних тканин Феофанія клінічна лікарня працювали паралельно у двох операційних. У одній з них проводили вилучення лівої частки печінки у донора та її підготовку до трансплантації. У іншій операційній – вилучали печінку у реципієнтки. Потім лікарі розпочали сам процес пересадки. Загалом, родинна трансплантація тривала 12 годин і пройшла успішно.

Уже наступного після операції дня Максима перевели з реанімації у звичайну палату, а на 6 добу виписали додому. Його мама пробула в реанімації 3 дні, наразі стан її стабільний і вона також вже повернулася додому. На обох їх чекає період відновлення та реабілітації.

Цією пересадкою Клінічна лікарня «Феофанія» заявила про старт у закладі програми родинної трансплантації печінки. Досі у клініці проводили пересадки печінки від померлого донора, у 2024 році проведено 5 таких трансплантацій.

Пересадка органів від родинного донора в Україні регулюється Законом про трансплантацію.

Родинним донором органу може стати лише повнолітня дієздатна людина, яка є родичем реципієнта або членом сім’ї. Нещодавно до Закону було внесено зміни, які дозволяють бути живими родинними донорами повнолітнім неповнорідним братам і сестрам.

Наразі від живого донора проводять органні пересадки нирки і печінки.

Пересадка органів від живого донора передбачена Програмою медичних гарантій, оплачується за державний кошт і є повністю безкоштовною для донора і реципієнта.

У 2024 році в Україні проведено 178 родинних трансплантацій: 119 українцям пересаджено нирку і 59 – печінку.