Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube

Людям із порушенням зору

Фахова школа з міжнародною участю для фахівців лабораторного супровіду

Вересень, 7, 2023

Посилюємо лабораторний супровід трансплантацій і вчимося у кращих зарубіжних практиків. Понад 60 фахівців лабораторій імуногенетики та гістосумісності центрів трансплантації долучилися до тренінгів за участі відомих експертів.

Основна тема – як удосконалити тестування на гістосумісність для покращення розподілу анатомічних органів та подолання бар’єрів для трансплантації.

Канадський професор Роберт Лівскі є президентом Американського товариства гістосумісності та імуногенетики і медичним директором лабораторії HLA-типування в Центрі наук про здоров’я, який носить ім’я королеви Єлизавети II. Він є автором кількох оптимізованих методів тестування HLA-антитіл, які використовуються для підбору пари “донор-реципієнт” при трансплантації органів. Розроблені ним протоколи перехресного зіставлення прийняті в охороні здоров’я на національному рівні в Канаді, Бразилії та Австралії, а також в багатьох лабораторіях США та Європи.

Доктор Лівскі навчав, зокрема, українських колег оптимізованому протоколу Галіфакс – він продемонстрував, як завдяки розробленій методиці можна швидше і якісніше проводити перехресне зіставлення донора з великою кількістю потенційних реципієнтів. Така технологія дає можливість скоротити час дослідження з 1,5 години до 30 хв, а також підвищує точність отриманих результатів в порівнянні з іншими методиками. Докторка Сандра Тафуло є керівницею лабораторії алосенсибілізації HLA в Португальському центрі крові та трансплантації в м. Порту. Також вона є активним членом Європейської федерації імуногенетики (EFI) і входить до складу комітету EFI з питань зовнішнього тестування лабораторій.

Під час фахової школи вона розповідала українським лікарям-лаборантам про один з методів визначення анти HLA-антитіл, який використувують, якщо реципієнт має високий ризик відторгнення трансплантату. Також докторка Сандра Тафуло ознайомила українських колег з покроковою інструкцією для отримання сертифікату про акредитацію EFI, що є важливим для лабораторій України, залучених до супроводу трансплантацій.

Дмитро Коваль, генеральний директор Українського центру трансплант-координації: “Ми пройшли і проходимо багато етапів, аби трансплантація в Україні ставала все якіснішою і доступнішою. Розвиток лабораторної служби – один з найважливіших. Ми оснастили сучасним обладнанням три міжрегіональні лабораторії першого рівня. Наше завдання навчити фахівців працювати за найпрогресивнішими протоколами, отримати міжнародне визнання, аби ми могли верифікувати та співставляти результати наших досліджень з провідними лабораторними центрами Європи”.