Міжрегіональні лабораторії отримали обладнання, яке було закуплено за державні кошти.
За ініціативи УЦТК в Україні створено три міжрегіональні лабораторії першого рівня: у Києві (НДСЛ Охматдит), у Львові (Перше медичне об’єднання Львова) та у Миколаєві (КНП “Миколаївська обласна клінічна лікарня”). Вони мають забезпечити виконання повного спектру клініко-лабораторних та специфічних досліджень в сфері трансплантології в своїх регіонах. Йдеться про високоточні імуногенетичні дослідження, зокрема, спрямовані на визначення сумісності між потенційним донором та реципієнтом.
До лабораторій уже поставлено генетичні аналізатори, секвенатори нового покоління, системи мультикомплексного аналізу, мікроскопи з камерами та програмним забезпеченням експертного класу та інше сучасне високоякісне обладнання.
Більшість обладнання встановлено і валідовано. У НДСЛ “Охматдит” та у Першому медичному об’єднанні Львова лабораторії вже почали проводити дослідження.
Зокрема, львівські медики вже провели 20 HLA типувань першого класу, зробили 100 крос-матч тестувань, виділлили 100 ДНК реципієнтів, які перебувають в листі очікування для подальшого типування.
У близькому до фронту Миколаєві поки що встановили тільки те обладнання, яке не потребує додаткового технічного оснащення приміщень.
Планується, що повноцінно лабораторії запрацюють у липні 2023 року.
Для лабораторного супроводу також велике значення мають лабораторії другого рівня, які забезпечують обстеження переважно з боку донорів. Лабораторії другого рівня мають створюватись самими центрами трансплантації. Інформація про результати всіх досліджень має автоматизовано надходити до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації, що підвищить неупередженність в співставленні пар “донор-реципієнт”.