Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube

Людям із порушенням зору

Запобігання відторгненню

Вересень, 21, 2023

Після отримання пересадженого органу важливо докласти максимум зусиль, щоб зберегти своє здоров’я і запобігти відторгненню.

Термін “відторгнення” може здатися страшним, але це не завжди означає втрату пересадженого органу. Відторгнення відбувається, коли імунна система реципієнта розпізнає донорський орган як чужорідний і намагається його відкинути. Такі ж процеси мають місце, коли імунна система, наприклад, реагує на наявність бактерій або вірусів.

Певний ступінь відторгнення відбувається після кожної трансплантації, але наскільки це клінічно виражено – залежить від імунної системи та стану здоров’я кожної людини. Ризик відторгнення нового органу з часом зменшується, але він ніколи не зникає.

Гостре відторгнення є загальним явищем протягом першого року після трансплантації, але також може виникнути через кілька років після операції. Незважаючи на імуносупресивну терапію, може відбутися гостре відторгнення, яке часто переходить у хронічну форму. Хронічне відторгнення характеризується поступовою втратою функції пересадженого органу і викликає тривогу у реципієнтів, оскільки може розвиватися через декілька тижнів, місяців або років після трансплантації. Тому необхідно бути усвідомленим щодо ознак гострого і хронічного відторгнення.

Деякими такими ознаками можуть бути:

  • Біль/чутливість у місці трансплантації
  • Лихоманка
  • Грипоподібні симптоми, такі як озноб, нудота, блювання, діарея, втома, головний біль, запаморочення та болі в тілі
  • Зміна частоти пульсу
  • Збільшення ваги
  • Набряки
  • Менше сечі

Трансплантолог підбирає ліки таким чином, щоб вони впливали на різні етапи імунної відповіді, зменшували небажані ефекти та забезпечували ефективне пригнічення імунної системи. При цьому враховуються такі фактори, як конкретний пересаджений орган, стан пацієнта та поточні клінічні протоколи та стандарти, що використовуються в даній галузі.

Необхідно дотримуватись інструкцій лікаря-трансплантолога та приймати імуносупресивні препарати виключно за розробленою ним схемою. Прийом цих ліків триватиме протягом усього періоду, доки функціонує пересаджений орган.