Вам може знадобитися трансплантація органу, якщо один із ваших органів більше не працює належним чином. Наприклад:
- Трансплантація серця, якщо у вас важка серцева недостатність
- Трансплантація легень, якщо у вас важкий ХОЗЛ, муковісцидоз або емфізема легень
- Трансплантація нирки, якщо у вас ниркова недостатність та ви перебуваєте на замісній діалізній терапії
- Трансплантація печінки, якщо у вас цироз та/або печінкова недостатність трансплантація підшлункової залози, якщо у вас ускладнений перебіг цукрового діабету
Це неповний перелік діагнозів та станів при яких може бути показане лікування методом трансплантації. Повний перелік критеріїв до влючення пацієнта в лист очікування центру трансплантації викладений у пункті 6, розділу V “Положення про врегулювання діяльності трансплант-координаторів” затвердженого наказом МОЗ України 21.07.2021 року №1500 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1238-21#Text).
Необхідність в такому лікуванні визначає консиліум лікарів центру трансплантації. Консиліум – це нарада лікарів однієї або декількох спеціальностей, що скликається для визначення потреби пацієнта у лікуванні методом трансплантації, наявності або відсутності до цього медичних показань та можливості застосування такого методу лікування, а також (у випадку родинної трансплантації) для визначення стану здоров’я живого донора, можливості вилучення у живого донора анатомічного матеріалу для його подальшої трансплантації. (https://ips.ligazakon.net/document/TM063874).
Трансплантація органів зазвичай розглядається лише після того, як усі інші методи лікування виявилися неефективними. Трансплантацію не застосовують рутинно усім пацієнтам оскільки, трансплантація органів – це складна процедура, яка несе в собі певні ризики та має як позитивні, так і потенційно негативні наслідки для вашого здоров’я на все життя. Крім того, органів доступних для трансплантації недостатньо, щоб покрити потребу усіх реципієнтів. У будь-якому разі, якщо ваш лікар розглядав питання можливої необхідності в лікуванні методом трансплантації або у вас виникли питання стосовно можливості застосування такого методу для лікування саме вашого захворювання, необхідно проконсультуватись із трансплант-координатором будь-якого центру трансплантації. (Інформація розміщена сайті СДУ “Український центр трансплант – координації” https://utcc.gov.ua).