Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube

Людям із порушенням зору

Види ТГСК

Квітень, 5, 2024

Стовбурові клітини, які використовують для трансплантації, можуть отримувати з організму самого хворого або ж від іншої людини. Це і визначає вид трансплантації. Є чотири варіанти пересадки клітин кісткового мозку.

Аутологічна трансплантація. При ній використовують стовбурові клітини самого донора, попередньо відібрані та заморожені. Така процедура найчастіше показана при проведенні високодозової хіміотерапії, щоб після лікування якомога швидше відновити показники крові.

Алогенна трансплантація від повністю сумісного родинного донора. Донором клітин при такій трансплантації є хтось з близьких генетичних родичів першої лінії спорідненості – батько, мати, брат, сестра, діти.

Алогенна трансплантація від неродинного донора. Якщо серед членів родини немає генетично сумісного донора, його шукають серед інших людей за допомогою національного чи світового реєстрів.

Гаплоідентична трансплантація. Це пересадка клітин кісткового мозку від родинного донора, який є частково сумісним. Це відносно новий метод, але так само ефективний, як і інші алогенні. Використовується у центрах, які мають великий досвід проведення трансплантацій.

Є ще сингенна трансплантація, вона також алогенна, але в цьому випадку донором є однояйцевий близнюк. Це дуже рідкісний тип пересадки кісткового мозку і дуже ефективний – при ньому відторгнення після трансплантації майже не відбувається.

В Україні проводять всі види трансплантацій кісткового мозку.