З 10 по 13 квітня 2024 року у м. Прага (Чехія) відбувся Конгрес Міжнародного товариства серцевої та легеневої трансплантації (International Society for Heart and Lung Transplantation) ISHLT2024. Щороку участь у такому заході беруть понад три з половиною тисячі провідних трансплантологів. Цьогоріч українську трансплантологію на форумі представляли фахівці СДУ “УЦТК”, ДУ “Інститут серця МОЗ України”, КЛ “Феофанія” ДУС. І вперше в історії цього престижного міжнародного заходу українські медики мали можливість виступити з доповідями.
Про трансплантацію в Україні під час війни розповів директор ДУ “Інститут серця МОЗ України” Борис Тодуров. Він привернув увагу до надзвичайно складних обставин, в яких українські фахівці проводять трансплантацію, та колосальних зусиль, яких докладають до надання якісної та ефективної медичної допомоги в Україні попри збройну агресію росії.
Директор СДУ “УЦТК” Дмитро Коваль у доповіді “Національна програма трансплантації в Україні під час активного військового вторгнення” повідомив про зміни українського законодавства, які відбулись за ініціативи Міністерства охорони здоров’я України та координаційної діяльності Центру. Це дало можливість не лише зберегти, а й продовжити розвиток трансплантаційної програми в країні під час повномасштабного військового вторгнення російської федерації.
Доповідачі звернули окрему увагу на те, що в Україні, згідно з чинним законодавством, жодна особа, яка загинула внаслідок війни, незалежно від того чи є вона цивільною, чи військовослужбовцем, не розглядається як донор анатомічних матеріалів.
Учасники Конгресу мали змогу ознайомитися з результатами найсучасніших досліджень щодо підвищення якості, ефективності та безпечності трансплантацій серця та легень. Також було привернуто увагу фахівців до порівняння економічної доцільності різних методів підвищення якості донорських анатомічних матеріалів, способів їх транспортування та збільшення часу холодової ішемії, що необхідно для забезпечення трансплантацій якомога більшій кількості реципієнтів.
Участь українських фахівців у такому престижному міжнародному форумі демонструє, що трансплантологія в Україні продовжує розвиватися навіть в умовах війни, а вітчизняні медичні центри готові ділитися набутим досвідом з колегами.
Міжнародне товариство трансплантації серця та легенів є некомерційною міждисциплінарною професійною організацією, яка займається покращенням догляду за пацієнтами з прогресуючими захворюваннями серця чи легенів шляхом трансплантації, механічної підтримки та інноваційних методів лікування. ISHLT є найбільшою у світі організацією у цій сфері, об’єднує трансплантологів понад 50 країн, це фахівці, котрі займаються дослідженнями, освітою та пропагандою термінальної стадії захворювань серця та легенів.