Як використовують кров та компоненти крові

Компоненти крові, що використовуються для переливання повинні бути отримані від здорової людини зі здоровою кров’ю. Кров – це не лише жива, але й відновлювана тканина, і тільки здоровий організм може давати кров та компоненти крові у великих кількостях.

Залежно від клінічної картини більшість пацієнтів потребують застосування тільки одного виду компонентів крові. Зважаючи на це одну дозу крові отриману від одного донора можна використати для лікування декількох пацієнтів.

Нижче наведено коротку інформацію про використання деяких компонентів крові. Цей перелік не вичерпний, проте надає загальне уявлення про основні компоненти крові.

Компонент кровіОсновне призначення
ЕритроцитиВажкі кровотечі, що призводять до анемії, ускладнення при хірургічних утручаннях, пологах, травми, онкологічні захворювання
ТромбоцитиВажкі кровотечі, викликані дефіцитом тромбоцитів, лейкемія, онкологічні захворювання, патологія кісткового мозку
ПлазмаПацієнти з дефіцитом факторів згортання крові; виробництво препаратів крові (альбумін, імуноглобуліни, фактори згортання крові)
КріопреципітатГемофілія, хвороба Віллебранда

Із плазми крові можна виробити препарати крові, інформацію про які наведено нижче:

Препарат кровіОсновне призначення
АльбумінОпіки, зниження вмісту альбуміну в крові, кровотечі
ІмуноглобуліниІмунодефіцит, лікування після застосування потужних препаратів, що знижують імунітет
Фактори згортання кровіГемофілія та інші стани, пов’язані з порушенням згортання крові