Посмертний донор – особа, у якої діагностовано смерть мозку та отримано згоду на вилучення з її тіла органів для трансплантації.
Смерть мозку – стан, при якому головний мозок людини незворотно припинив свою діяльність, а робота серця та дихання продовжує підтримуватись штучно (за допомогою спеціальної апаратури).
Більше половини трансплантацій у всьому світі здійснюється від посмертних донорів. Згідно статистики в Україні ця цифра становить близько 70%.
Якщо смерть мозку констатовано та згода на вилучення отримано, трансплант-координатор лікарні донора вносить відомості про донора в Єдину державну інформаційну систему трансплантації (ЄДІСТ), де в автоматичному режимі відбувається розподіл органів реципієнтам.
Перед вилученням органів для трансплантації, донора ретельно обстежують на наявність захворювань та інфекцій. Дозволено вилучення лише тих органів, які відповідають показникам якості та безпеки, з метою уникнення несприятливих наслідків у реципієнта після трансплантації. Наприклад трансплантації органів від донорів з ВІЛ/СНІД, тяжкими системними інфекціями, активною формою туберкульозу, злоякісними пухлинами (крім пухлин головного мозку) заборонені, оскільки можуть нести в собі ризики для реципієнтів.
На сьогодні, від посмертного донора в Україні здійснюють трансплантації серця, легень, нирок, печінки та підшлункової залози.