Органна трансплантація – це хірургічна операція, при якій орган однієї людини (донора) вилучають, та поміщають у тіло іншої людини (реципієнта) замість ушкодженого або нефункціонуючого органу. Трансплантація спрямована на відновлення здоров’я людини.
На сьогодні в Україні здійснюють трансплантації серця, легень, нирок, печінки, підшлункової залози. Світова практика також включає досвід пересадки серця, легень, нирок, печінки, підшлункової залози, кишківника, кінцівок, обличчя, статевого члену, матки (https://optn.transplant.hrsa.gov/data/view-data-reports/national-data).
Ознайомитись із статистикою проведення трансплантацій різними центрами в Україні можна за посиланням: https://utcc.gov.ua/statystyka.
Більшість трансплантацій здійснюються від посмертного донора, тобто від людини, якій було констатовано смерть мозку та чиї родичі надали згоду на вилучення у неї органів для трансплантації, або яка за життя підписала згоду на посмертне донорство. Органи, які можуть бути пересаджені від померлого донора включають серце, нирки, печінку, легені, підшлункову залозу, та інші. Нирка та частина печінки можуть бути пересаджені реципієнту від живого донора – члена його родини, який погодився надати орган для трансплантації, є імунологічно сумісним з реципієнтом та не має протипоказів до вилучення органа.
Процедура трансплантації вимагає підбору сумісного донорського органу, хірургічної операції для його вилучення від донора та трансплантації до реципієнта, а також подальшого медичного супроводу після операції. Після трансплантації необхідно приймати ліки (імуносупресанти) та спостерігатись у лікаря протягом усього життя, щоб запобігти відторгненню донорського органу.