Cистема HLA (лейкоцитарний антиген людини) – це складний комплекс клітинних білків на поверхні лейкоцитів. Ці білки залучені до механізму розпізнавання “свій-чужий” і у відповідь на чужі клітини запускають імунну відповідь.
Коли йдеться про трансплантацію гемопоетичних стовбурових клітин, важливо, щоб HLA генотип донора і реципієнта були максимально сумісні. Це є передумовою приживлення пересаджених клітин, запобігає відторгненню трансплантату та небажаній імунній реакції на них організму реципієнта.
HLA-антигени успадковуються від матері та батька. Тому найкращий потенційний збіг може бути у рідних брата або сестри. Однак, через випадковий розподіл цих антигенів, лише 25% пацієнтів, які потребують трансплантації кісткового мозку, мають збіг зі своїми родичами, іншим шукають донорів поза межами родини.
Для підбору максимально сумісного донора у лабораторіях проводять відповідне генетичне дослідження – HLA-типування.
Є два види такого дослідження: HLA-типування з низькою і високою роздільною здатністю. Типування з високою роздільною здатністю надає більш точну інформацію про конкретні наявні алелі, в той час як типування з низькою роздільною здатністю ідентифікує лише широкі групи антигенів.
Під час HLA-скринінгу найоптимальнішим є результат, коли у пари “донор-реципієнт” результати типування збігаються за 10 маркерами (з 10 співставлених).
Важливо знати, що за певних клінічних обставин частково сумісний донор може бути таким же ефективним, як і повністю сумісний. Такі пересадки проводять клініки, які мають великий досвід в трансплантації. Але і в таких клінічних випадках результати HLA-типування важливі, оскільки вони визначають тактику ведення пацієнта.
В Україні HLA-типування для пересадки гемопоетичних стовбурових клітин проводять у трьох медичних закладах – НДСЛ Охматдит, Черкаський клінічний онкологічний центр та Київський міський центр нефрології та діалізу. Ці дослідження входять в перелік послуг відповідного пакету НСЗУ і для пацієнта є повністю безоплатними.