Після трансплантації багато осіб з часом повертаються до сексуальної активності, але це залежить від їх віку, стану здоров’я та того, як їх організм прийняв новий орган.
Сексуальність є важливою частиною того, ким ви є як особистість. Це більше, ніж статевий акт. Сексуальність включає в себе те, як ви відчуваєте себе чоловіком або жінкою, дарування та отримання чуттєвого задоволення, прагнення до близькості з іншою людиною та зняття сексуальної напруги.
Сексуальність людини страждає при нирковій недостатності. Це відбувається з різних причин. Чоловіки можуть відчувати імпотенцію (проблеми з ерекцією) та зниження сексуального потягу (лібідо). У жінок менструальний цикл може стати нерегулярним або повністю припинитися.
Але й у сексуальних стосунках, так само як і в будь-якій іншій ситуації, реципієнти повинні бути обережні через пригнічений імунітет та підвищений ризик інфекцій.
Деякі інфекції у пацієнтів, які нещодавно перенесли трансплантацію, можуть бути потенційно небезпечними для життя.
Так, врахування деяких моментів є важливим під час сексуальної активності після трансплантації. Такі рекомендації включають:
- Застосування обережності під час поцілунків, оскільки через слину можуть передаватися захворювання, такі як застуда або інші віруси
- Варто пам’ятати, що презервативи не забезпечують повний захист від захворювань, які передаються через контакт через шкіру між ділянкою навколо пеніса та зовнішніми статевими органами
- Важливо бути обережним під час орального сексу, оскільки існує ризик зараження інфекційними захворюваннями. Особливо важливо уникати еякуляції під час орального сексу або у разі наявності виразок на статевих органах партнера.
Трансплантація нирки може покращити деякі аспекти вашого сексуального життя. Хронічна втома повинна зменшитися і зробити сексуальне життя більш приємним. Чоловіки, як правило, матимуть менше проблем з досягненням і підтриманням ерекції. У жінки може відновитися менструальний цикл, і часто можлива вагітність.
Однак після трансплантації нирки деякі речі можуть не стати кращими. Вам все ще можуть знадобитися ліки від артеріального тиску, і вони можуть впливати на вашу сексуальну функцію та викликати побічні ефекти, такі як сонливість, втома, знижений сексуальний потяг, порушення менструального циклу та зменшення вагінального змащення.
У таких випадках важливо бути відкритим і обговорювати ці побічні ефекти зі своїм лікарем, якщо вас це турбує. Можливо, лікар зможе змінити ваші ліки, щоб мінімізувати або усунути побічні ефекти, які впливають на вашу сексуальну активність, і при цьому контролювати ваш кров’яний тиск.
Важливо зрозуміти, що реакція на ліки може бути індивідуальною, і побічні ефекти можуть варіюватися в залежності від конкретного лікарського препарату та організму пацієнта. Тому важливо вести відкриту та чесну комунікацію з медиками, щоб обговорити свої конкретні симптоми та побічні ефекти. Це допоможе їм визначити оптимальні стратегії лікування, внести корективи в лікування або розглянути альтернативні варіанти лікарських препаратів, якщо це необхідно.
Або порадить консультацію з психологом, якщо клінічна ситуація не передбачає відміни або зміни таких ліків. Психолог може надати підтримку, поради та стратегії, спрямовані на управління цими побічними ефектами, збереження задоволення від сексуальності та поліпшення якості життя.
На сексуальність також можуть впливати ліки, які ви приймаєте для запобігання відторгнення, бо вони нерідко викликають певні побічні ефекти: розвиток “місячного обличчя”, акне, синці та/або збільшення волосся на тілі. Якщо людина починає відчувати себе менш привабливою через ці зміни, вона може втратити інтерес до сексу.
Зазвичай після одужання реципієнти трансплантатів повертаються до нормального способу життя, включаючи сексуальну активність. Можливо, сексуальна функція не була важливою частиною вашого життя до трансплантації, але зараз вона може зайняти більш важливе місце у вашому порядку денному. Не є чимось незвичайним турбуватися про те, що було незнайомим у вашому недавньому минулому, але зараз набуває нового значення. Ви також можете турбуватися про безпеку вашої нової нирки під час статевого акту.
У жінок, які приймають імуносупресанти, під час статевого акту можуть розвинутися інфекції сечовивідних шляхів, оскільки вони більш схильні до інфекцій, а також через близькість піхви, уретри та ануса. Щоб уникнути інфекцій, важливо добре підмиватися після дефекації і витиратися спереду назад. Сечовипускання до і після статевого акту та вживання великої кількості води може допомогти запобігти інфекціям сечовивідних шляхів. Симптомами інфекції сечовивідних шляхів є печіння під час сечовипускання, неприємний запах або каламутна сеча, підвищена температура або часте сечовипускання. Зверніться до лікаря негайно при появі таких симптомів для встановлення діагнозу та лікування.
Навіть якщо у вас немає регулярних менструацій, ви все одно можете завагітніти. Щоб уникнути небажаної вагітності, важливо використовувати певний вид контролю за народжуваністю. Рекомендований вибір – діафрагма, губка та/або презервативи. При правильному використанні, разом зі сперміцидними желе або кремами, вони дуже ефективні. При використанні діафрагми існує вищий ризик розвитку інфекції сечовивідних шляхів. Якщо у вас є питання або занепокоєння щодо контролю народжуваності, поговоріть з командою трансплантологів.
Не зволікайте з зверненням до медичної команди, якщо ви стикаєтесь з будь-якими проблемами щодо сексуальної функції після трансплантації.