Логотип Facebook із посиланням на сторінку Facebook
Логотип YouTube із посиланням на канал YouTube

Людям із порушенням зору

Посилюємо лабораторний супровід трансплантацій

Грудень, 17, 2022

Успішно проведено закупівлю обладнання для трьох міжрегіональних лабораторій першого рівня. При проведенні торгів вдалося зекономити майже 43% виділених коштів і закупити сучасне обладнання.

Лабораторії першого (експертного) рівня забезпечать виконання повного спектру клініко-лабораторних та специфічних досліджень в сфері трансплантології, насамперед, для реципієнтів. Це значний перелік досліджень, серед яких високоточні імуногістохімічні дослідження і, зокрема, дослідження, спрямовані на визначення сумісності між потенційним донором та реципієнтом.

В Україні буде створено три міжрегіональні лабораторії першого рівня: у Києві (НДСЛ «Охматдит»), Львові (Перше медичне об’єднання Львова » та Миколаєві (КНП «Миколаївська обласна клінічна лікарня»). Це наблизить сучасні лабораторні дослідження до центрів трансплантації.

Вибір регіональних локацій і клінічних баз для лабораторій відбувався після збору та аналізу інформації про матеріально-технічне та кадрове забезпечення декількох сотень лабораторій по всій Україні. Було проведено картування з урахуванням аналізу чисельності та щільності населення, трансплантологічної активності медзакладів у кожному регіоні.

Створення міжрегіональних лабораторій УЦТК ініціював у 2021 році. Ідею підтримало Міністерство охорони здоров’я, уряд та народні депутати і у Держбюджеті нинішнього року закладено кошти на закупівлю необхідного обладнання.

Дмитро Коваль, генеральний директор УЦТК: «Завдяки нашій тісній співпраці з ДП «Медичні закупівлі України» вдалося розширити конкурентні вимоги до учасників торгів, що призвело до економії майже 43 відсотків виділених коштів, які сьогодні особливо потрібні державі. При цьому ми придбали найсучасніше обладнання, таке ж, яке використовують у провідних зарубіжних лабораторіях.
Слід зауважити – трансплантація і зараз має лабораторний супровід. Але деякі види досліджень проводять лише в столиці, для окремих досліджень в регіонах використовують застарілі або незручні методики. Тому створення лабораторій першого рівня – це і про якість трансплантацій, їх ефективність і про зручність для медиків та пацієнтів».

Обладнання вже починає надходити до лабораторій. Наразі розпочинається процес його встановлення, налагодження і валідації з одночасним навчанням фахівців, який триватиме до кінця весни 2023 року. Очікується, що лабораторії першого рівня повноцінно запрацюють з осені наступного року.

Для лабораторного супроводу також велике значення мають лабораторії другого рівня, які забезпечують обстеження переважно з боку донорів. Лабораторії другого рівня мають створюватись самими центрами трансплантації. Інформація про результати всіх досліджень має автоматизовано надходити до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації, що підвищить неупередженність в співставленні пар «донор-реципієнт».

З початком роботи лабораторій першого рівня буде розширено перелік вимог до центрів трансплантації. І це має бути відображено у відповідних ліцензійних вимогах.

Дякуючи ЗСУ продовжуємо працювати і розвивати трансплантацію в Україні.