Крок перший: обрати центр трансплантації
Інформація про центри розміщена сайті СДУ “Український центр трансплант – координації” https://utcc.gov.ua.
Зазвичай основними критеріями вибору центру є територіальна близькість, оскільки треба буде часто їздити на обстеження та швидко добратися до центру трансплантації за умови появи донора.
Зорієнтуватись у виборі також може допомогти статистика проведення трансплантацій різними центрами в Україні: https://utcc.gov.ua/statystyka.
Важливо зазначити, що, згідно з нормами чинного законодавства України, ви можете обрати тільки один центр трансплантації, в листі очікування якого хотіли б перебувати та змінювати його не частіше одного разу на 6 місяців.
Крок другий: подзвонити трансплант-координатору обраного центру трансплантації
Трансплант-координатор – це лікар (або працівник закладу охорони здоров’я, що здійснює діяльність, пов’язану з трансплантацією, до посадових обов’язків якого належить здійснення трансплант-координації), який буде супроводжувати вас протягом усіх етапів трансплантації. https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v1246282-19#Text.
На сайті СДУ “Український центр трансплант – координації” представлені номери телефонів трансплант-координаторів кожного центру, за якими можна зателефонувати та домовитись про консультацію або поставити питання, які вас цікавлять стосовно трансплантації. Для консультації трансплант-координатора не потрібне електронне направлення.
Крок третій: приїхати у центр трансплантації та зустрітись із трансплант-коордиантором
Під час консультації із трансплант-координатором ви зможете дізнатись особливості лікування методом трансплантації, переваги та ризики, покази та протипокази та поставити усі питання, що вас хвилюють. З собою необхідно взяти усю наявну медичну документацію, паспорт та ІПН. Якщо, після отримання повної інформації, ви ухвалили рішення про готовність до трансплантації, ви зможете подати трансплант-координатору заяву щодо включення в лист очікування центру трансплантації.
Крок четвертий: пройти необхідні обстеження
Медична команда центру трансплантації ознайомиться з історією вашого захворювання та проведе об’єктивну оцінку вашого стану здоров’я, для визначення потреби у трансплантації органу, наявності чи відсутності протипоказів для трансплантації. Перелік необхідних досліджень залежить від вашого стану здоров’я та органа, заміни якого ви потребуєте. Також важливо мати на увазі, що кожен центр трансплантації може мати власні вимоги до обстеження.
На основі медичних обстежень та огляду – консиліум лікарів центру трансплантації визначить вашу потребу в трансплантації та терміновість отримання органу залежно від важкості вашого стану.
Якщо консиліум лікарів визначив, що трансплантація необхідна та у вас відсутні протипокази до її проведення, трансплант-координатор вносить ваші дані до листа очікування Єдиної державної інформаційної системи трансплантації (ЄДІСТ), яка в разі появи посмертного донора здійснює автоматичний розподіл анатомічних матеріалів від донора реципієнтам.
Крок п’ятий: очікувати на дзвінок трансплант-координатора
Про необхідність повторного візиту в центр трансплантації для проведення планових обстежень або власне самої трансплантації. У разі появи донорського органу, який вам імунологічно підходить, бути готовим якнайшвидше прибути до центру трансплантації.