Це імунодепресант, який використовується для запобігання відторгненню трансплантованого органу. Такролімус, як правило, використовується для зниження природного імунітету організму у пацієнтів, яким пересадили нирки, печінку, підшлункову залозу, легені та серце.
Як діє такролімус
Механізми дії такролімусу не відрізняються від механізмів дії циклоспорину. Як і циклоспорин, такролімус пригнічує продукцію цитокінів, включаючи IL-2, пригнічує експресію рецепторів IL-2 і блокує поділ клітин.
Прийом такролімусу
- Приймайте такролімус точно відповідно до вказівок лікаря
- Зберігати в недоступному для дітей місці
- Зберігати подалі від тепла та прямого світла
- Не зберігайте у ванній, біля кухонної раковини чи в інших вологих місцях
- Викиньте ліки, якщо термін придатності прострочений або вони більше не потрібні
Поширені побічні ефекти
Хоча побічні ефекти від такролімусу не є поширеними, вони можуть виникнути. Повідомте свого лікаря, якщо будь-який із цих симптомів є серйозним або не зникає:
- Діарея
- Безсоння
- Втрата апетиту
- Біль у животі
- Розлад шлунка
- Блювота
Небезпечні побічні ефекти
Якщо ви відчуваєте будь-який із наведених нижче симптомів, негайно зверніться до лікаря:
- Утруднене дихання та/або хрипи
- Свербіж
- Хворобливе, часте або уповільнене сечовипускання
- Судоми
- Сильні або тривалі головні болі
- Шкірний висип та/або кропив’янка
- Біль у горлі, лихоманка та/або озноб
- набряки стоп, щиколоток
- Тремор
- Незвичайна кровотеча або синці
- Слабкість
- Збільшення ваги
- Пожовтіння шкіри або очей
Такролімус і вагітність
Деякі жінки завагітніли та народили дітей під час прийому такролімусу після трансплантації органів. Деякі з новонароджених мали тимчасові проблеми з нирками після народження. Деякі діти народилися передчасно.
Такролімус також проникає в грудне молоко і може викликати ті самі побічні ефекти у дитини, що й у людей, які його приймають. Тому може знадобитися припинити годування груддю під час лікування.
Лікарські взаємодії
Перш ніж приймати такролімус, повідомте свого лікаря, якщо ви приймаєте, приймали або повинні приймати будь-які з наступних ліків:
антациди; Амілорид; Бромокриптин; Карбамазепін; циметидин; Цизаприд; Кларитроміцин; Клотримазол; Циклоспорин (наприклад, Сандімун Неорал); Даназол; дилтіазем; Еритроміцин; Флуконазол (наприклад, Дифлюкан); Ганцикловір; інгібітори протеази ВІЛ, такі як індинавір; Ітраконазол; Кетоконазол (наприклад, нізорал); Метилпреднізолон (наприклад, Медрол); Метоклопрамід; Нефазодон; нікардіпін; Ніфедипін; Омепразол; Оральні контрацептиви (протизаплідні таблетки); фенобарбітал; Фенітоїн; Рифабутин; Рифампін; Ритонавір; Спіронолактон; звіробій і продукти, що містять звіробій; Тріамтеренвмісні препарати; Олеандоміцин; Верапаміл (наприклад, Ізоптин); вітаміни
Запобіжні заходи
- Якщо є можливість, уникайте контактів із застудженими або іншими інфекціями
- Тримайте порізи та подряпини чистими. Використовуйте особисту гігієну, особливо рота, зубів, шкіри, волосся та рук
- Такролімус може збільшити ризик розвитку певних типів раку. Поговоріть зі своїм лікарем про цей ризик
- Не їжте сирих устриць або інших молюсків під час прийому такролімусу та подбайте про те, щоб устриці та молюски були повністю приготовані. Навіть вживання устриць із “чистої” води чи хороших ресторанів не гарантує, що в устрицях немає бактерій
- Уникайте осіб, які нещодавно прийняли пероральну поліомієлітну вакцину. Не наближайтеся до них і не залишайтеся з ними в одній кімнаті дуже довго. Якщо ви не можете вжити цих заходів безпеки, вам слід розглянути можливість носіння захисної маски, яка закриває ніс і рот
- Такролімус доступний не в усіх країнах. Якщо ви подорожуєте в іншу країну, переконайтеся, що у вас є запас ліків
- Грейпфрути та грейпфрутовий сік можуть посилити дію такролімусу шляхом збільшення кількості цього препарату в організмі. Вам не слід їсти грейпфрут або пити грейпфрутовий сік під час прийому цього препарату